vineri 27 martie
EUR 5.0991 USD 4.4276
Abonează-te
Newsweek România

Efectul motorinei la 10 lei/l: Românii încep să nu se mai uite după mașini diesel, ci după mașini electrice SH

Data publicării: 27.03.2026 • 13:00
Mașină electrică la încărcat - Foto: Freepik (imagine cu rol ilustrativ)
Mașină electrică la încărcat - Foto: Freepik (imagine cu rol ilustrativ)

Explozia prețurilor carburanților, mai ales a motorinei la circa 2 €l (10 lei/l), și perspectiva continuării trendului, pe fondul războiului din Orientul Mijlociu, încep să schimbe preferințele europenilor în materie de mașini second hand. Caută din ce în ce mai multe electrice.

De la începutul războiului SUA - Israel - Iran la finalul lunii februarie, care a generat și generează o explozie continuă a prețurilor carburanților în întreaga lume, din ce în ce mai mulți europeni și, evident, români aflați în căutarea unui automobil second hand au început să nu se mai uite după mașini diesel pe site-urile cu anunțuri auto, ci după mașini electrice.

Căutările de mașini electrice SH au crescut cu până la 54%, în România, Franța, Portugalia și Polonia, cu o accelerare de la o săptămână la alta, în ultima lună.

Citește și: Cea mai gravă criză petrolieră din istorie vine într-un moment bun pentru firmele chineze de mașini electrice

Efectul motorinei la 10 lei/l: Românii încep să nu se mai uite după mașini diesel, ci după mașini electrice SH

Datele Autovit.ro din ultima lună arată o schimbare vizibilă în preferințele consumatorilor auto din România, cu un interes în creștere pentru mașinile electrice, pe fondul contextului economic și energetic marcat de incertitudini.

Datele cele mai mari platforme de anunțuri auto din România indică o creștere cu aproximativ 40% a cererii (măsurată în lead-uri) pentru mașinile electrice de la debutul războiului din Orientul Mijlociu.

Citește și: VIDEO Comisia Europeană obligă MG să cheme în service mașinile MG3 și MG3 Hybrid. Risc crescut de accidentare!

În același timp, interesul pentru mașinile diesel a scăzut cu aproximativ 15%, semnalând o posibilă repoziționare a preferințelor utilizatorilor către alternative mai predictibile din perspectiva costurilor.

Evoluția indicilor de la o săptămână la alta evidențiază o dinamică accelerată: în a doua săptămână de la debutul tensiunilor, cererea pentru mașini electrice a crescut cu 15% comparativ cu prima săptămână, iar în a treia săptămână ritmul s-a intensificat semnificativ, ajungând la o creștere fulminantă de 49% față de săptămâna anterioară.

Citește și: VIDEO „Cadou” de 50 de ani, pentru BMW Seria 3: i3 Neue Klasse - primul Seria 3 electric din istorie

Din volumul total al acestor cereri, majoritatea covârșitoare vizează autoturismele rulate, care reprezintă peste 90% din interesul utilizatorilor, în timp ce segmentul de mașini noi rămâne marginal.

Tendința este confirmată și de datele agregate la nivel mai larg. Astfel, în analiza lunară Autovit.ro, cererea pentru mașini electrice este deja cu 22% mai mare în martie 2026 (lună în curs) față de februarie, iar în comparație cu martie 2025, interesul pentru vehicule electrice este în creștere cu 47%.

Mai multe articole din secțiunea Auto
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră