FOTO Meci de fotbal oprit în minutul 20: Un arbitru a fost lovit din tribune cu un pahar de platic

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 23.04.2023 - 09:08
Meciul de fotbal dintre echipele Groningen şi NEC Nijmegen, oprit după ce tușierul a fost lovit cu un pahar de plastic. - Foto: Twitter

Un meci de fotbal a fost întrerupt în minutul 20 după ce un arbitru a fost lovit de un pahar de plastic aruncat din tribune. Suporterul care a aruncat paharul a fost identificat și arestat.

Meciul de fotbal dintre echipele Groningen şi NEC Nijmegen, de sâmbătă, 22 aprilie, din prima ligă olandeză, a fost definitiv oprit după ce un tuşier a fost lovit de un pahar de plastic aruncat din tribune, a relatează News.ro, citând lefigaro.fr.

Arbitrul de centru a respectat noile reguli ale federaţiei olandeze care au fost recent înăsprite după un incident în semifinala Cupei dintre Feyenoord şi Ajax luna trecută.

Davy Klaassen, jucătorul lui Ajax, a fost lovit atunci cu o brichetă pe cap. Astfel, în Ţările de Jos, un meci va fi imediat oprit dacă un spectator atinge un jucător sau un arbitru.

Meciul a fost oprit în minutul 20, la scorul de 0-0, după ce tuşierul a fost lovit de un pahar de plastic pentru bere.

La câteva momente după ce jocul a fost oprit, stewarzii l-au arestat pe bărbatul aflat la originea incidentului.