Premierul Florin Cîţu a declarat miercuri că noaptea Paştelui va fi fără niciun fel de probleme, menţionând că nu se va interveni în modul de desfăşurare a slujbelor religioase.
Premierul Florin Cîţu a declarat miercuri că noaptea Paştelui va fi fără niciun fel de probleme, menţionând că nu se va interveni în modul de desfăşurare a slujbelor religioase.
Peste 120 de oameni în biserică fără nicio regulă de protecţie respectată, la o slujbă cu COVID inclus, oficiată de un protopop! Oficialii Mitropoliei s-au arătat dezamăgiţi vizavi de o astfel de slujbă în care orice regulă pandemică a fost călcată efectiv în picioare.
Din nou, sărbătorile pascale sunt umbrite de pandemia de coronavirus. Dar bisericile din Germania se tem mai ales că îşi vor pierde însemnătatea în societate.
Papa Francisc i-a chemat pe credincioşi la Vigilia Pascală din Sâmbăta Mare să nu-şi piardă speranţa în criza prelungită a coronavirusului, potrivit vaticannews.
Sursa infectării comunitare cu virusul COVID-19 din localitatea Havârna din judeţul Botoşani, unde incidenţa a ajuns, vineri, la 7,66 cazuri la 1.000 de locuitori, a reprezentat-o slujba religioasă de Bobotează, potrivit prefectului Dan Nechifor, citat de Agerpres.
Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, care încă de la debutul pandemiei a criticat autoritățile pentru restricțiile impuse a afirmat, miercuri, la slujba de Bobotează oficiată în Portul Tomis, că „sărbătorile niciodată nu pot fi ocolite sau amânate sau restricţionate".
Arhiepiscopul Tomisului a sfidat din nou regulile. Înalt Prea Sfințitul Teodosie a ținut Slujba de Anul Nou, contrar solicitărilor Patriarhiei Române. La Catedrală au fost prezenți aproximativ o sută de oameni. Culmea, Poliția Constanța l-a iertat de amenzi.
În timpul slujbei de Ajun din Betleem, locul în care s-a născut Iisus, oficiată într-o atmosferă sobră şi în faţa unui număr redus de credincioşi şi de preoţi, patriarhul latin al Ierusalimului, Pierbattista Pizzaballa, s-a rugat pentru încheierea pandemiei de COVID-19.