Rapid, umilită de Gică Hagi. Farul i-a învins pe giuleșteni cu 7-2 și are șanse mari la titlu

DE Ștefan Cristian | Actualizat: 07.05.2023 - 00:01
Farul Constanța. (Poză cu rol ilustrativ. Foto: Facebook / Farul Constanța)

Farul Constanța a învins-o pe Rapid în Superliga, scor 7-2, și păstrează prima șansă la câștigarea campionatului în acest sezon. Giuleștenii au fost de nerecunoscut la Ovidiu.

Oamenii lui Hagi au început tare meciul și au deschis scorul chiar în debutul partidei prin Alibec din penalty. Până la pauză, dobrogenii au mai înscris de trei ori, Băluță, cu o dublă și Alibec au stabilit scorul de pauză.

Ploaie de goluri la Ovidiu

În repriza doua, Săpunaru și Dugandzic au înscris golul rapidiștilor.

Alibec a făcut hattrick-ul, ducând scorul la 5-1, iar Louis Munteanu a marcat și el două goluri.

S-a terminat 7-2 și această victorie este cea mai clară pentru Farul Constanța în playoff. Dobrogenii și-au consolidat poziția de lider în Superliga. Echipa lui Gică Hagi este pe primul loc, cu 46 de puncte, la 6 puncte de FCSB și la opt puncte de CFR Cluj. Cele două echipe au însă un meci mai puțin.

Pentru Farul urmează un meci cu Universitatea Craiova, în Oltenia, iar Rapidul joacă cu Sepsi, în Giulești.