„Portocala mecanică” a luat bătaie cu 4-0 de la Franța, în preliminariile EURO 2024. Alte rezultate

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 25.03.2023 - 08:57
Kylian Mbappe, la primul său meci în postura de căpitan al Franței. - Foto: Profimedia Images

„Portocala mecanică”, Olanda, a luat bătaie cu 4-0 de la Franța, pe Stade de France, în preliminariile EURO 2024.

Naţionala Franţei a surclasat formaţia Olandei cu scorul de 4-0, vineri, 24 martie, pe Stade de France, într-un meci din Grupa B a preliminariilor EURO 2024 la fotbal.

''Le Bleus'' aveau deja 2-0 după primele zece minute, graţie golurilor marcate de Antoine Griezmann (3) şi Dayot Upamecano (8). Kylian Mbappe, la primul său meci în postura de căpitan, a reuşit o dublă (22, 88).

Selecţionata Oranje a avut şansa golului de onoare, dar Memphis Depay a ratat un penalty în min. 90+6 (a apărat Mike Maignan), informează Agerpres.

Ce s-a întâmplat la celelalte meciuri din preliminariile EURO 2024

Belgia a avut parte de un debut perfect cu Domenico Tedesco selecţioner, 3-0 cu Suedia în deplasare. Romelu Lukaku a făcut un meci mare, reuşind un hat-trick (35, 49, 83).

Şi Austria a început cu dreptul, 4-1 cu Azerbaidjan, marcând primele două goluri în minute consecutive (28, 29).

Cehia avea 2-0 cu Polonia în minutul al treilea, obţinând o victorie fără emoţii, cu 3-1.

Republica Moldova a smuls egalul în meciul de la Chişinău cu Insulele Feroe, 1-1, graţie unui gol marcat de Ion Nicolaescu (87 - penalty). Oaspeţii au condus timp de o oră prin golul lui Mads Boe Mikkelsen (27).

În poarta echipei antrenate de Serghei Cleşcenco s-a aflat Dorin Răilean (Unirea Dej), mijlocaşul Vadim Raţă (FC Voluntari) a fost integralist, ca şi atacantul Vitalie Damaşcan (FC Voluntari), în timp ce un alt atacant, Virgiliu Postolachi (UTA Arad) a fost înlocuit la pauză.

Rezultatele de vineri, 24 martie, din preliminariile EURO 2024

Grupa B
Franţa - Olanda 4-0
Au marcat: Antoine Griezmann 3, Dayot Upamecano 8, Kylian Mbappe 22, 88.
Memphis Depay (Olanda) a ratat un penalty în min. 90+6 (a apărat Mike Maignan).

Gibraltar - Grecia 0-3
Au marcat: Georgios Masouras 11, Manolis Siopis 45, Anastasios Bakasetas 58.

Grupa E
Cehia - Polonia 3-1
Au marcat: Ladislav Krejci II 1, Tomas Cvancara 3, Jan Kuchta 64, respectiv Damian Szymanski 87.

Republica Moldova - Insulele Feroe 1-1
Au marcat: Ion Nicolaescu 87 - penalty, respectiv Mads Boe Mikkelsen 27.

Grupa F
Austria - Azerbaidjan 4-1
Au marcat: Marcel Sabitzer 28, 50, Michael Gregoritsch 29, Christoph Baumgartner 69, respectiv Emin Mahmudov 64.

Suedia - Belgia 0-3
A marcat: Romelu Lukaku 35, 49, 83.

Grupa G
Bulgaria - Muntenegru 0-1
A marcat: Nikola Krstovic 70.

Serbia - Lituania 2-0
Au marcat: Dusan Tadic 16, Dusan Vlahovic 53.

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica la turneul final din Germania.