Daniel Boloca rupe lanţul, în Serie A. A blocat Juventus Torino, fiind factor dominant

DE Florin Budescu | Actualizat: 25.09.2023 - 22:51
Daniel Boloca rupe lanţul, în Serie A - Foto: Profimedia Images

Daniel Boloca rupe lanţul, în Serie A. A fost omul decisiv, în meciul dintre Juventus Torino şi Sassuolo, pierdut de torinezi cu 2-4. Boloca a blocat atacurile lui Juventus, iar în repriza a doua a avut momente în care a făcut diferenţa şi în faza de atac.

"Jucătorul de peste tot" - aşa este numit de italieni Boloca. Juventus Torino a pierdut în deplasare, scor 2-4, meciul din etapa a cincea din Serie A, împotriva lui Sassuolo.

Armand Lauriente a deschis scorul pentru gazde, în minutul 12, iar Juventus a egalat prin Matias Vina, autogol în minutul 21.

Daniel Boloca rupe lanţul, în Serie A

Domenico Berardi a adus din nou în avantaj pe Sassuolo, în minutul 41. Torinezii au egalat cu golul lui Chiesa, din minutul 78, însă gazdele au marcat din nou, în minutul 82, prin Pinamonti, iar Federico Gatti a înscris în propria poartă, în minutul 90+5, stabilind scorul final.

Sassuolo, la care Daniel Boloca a fost integralist, are șase puncte și este la a doua victorie, ocupând poziţia a 11-a. Juventus se află pe locul patru, cu 10 puncte, bifând prima înfrângere stagională.

Citeşte şi: Un jucător român s-a transferat în Serie A, pe 6 milioane de euro. Selecţionat la Squadra Azzura

După evoluția din confruntarea cu Juventus, mijlocașul de 24 de ani s-a făcut remarcat, jurnaliștii italieni, dar și tehnicianul lui Sassuolo lăudând prestația românului.

"Evoluția solidă a fostului jucător al lui Frosinone, acționează ca un excelent paravan pentru apărare, împiedicând de mai multe ori ca mingea să ajungă la atacanții lui Juventus. În a doua repriză a fost foarte prezent și în jumătatea de teren adversă", au scris jurnaliștii de la Tuttomercatoweb.

Boloca (24 de ani) fusese prezentat în iulie, la Sassuolo, formație care l-a achiziționat de la Frosinone, echipă cu care mijlocașul român a promovat în Serie A.

Citeşte şi: Edward Iordănescu, convocări preliminare pentru dubla cu Belarus şi Andorra

Plecarea lui Boloca la Sassuolo reprezintă o afacere uriașă pentru Frosinone: clubul din Valle Latina a primit șase milioane de euro, pentru un jucător pe care l-a adus gratis, la echipă. Evoluția românului a fost notată cu 7, fiind unul dintre jucătorii remarcați din meci.

"Este încă devreme să vorbim despre Boloca, pentru că trebuie să-și confirme lui, în primul rând, dar în prima repriză a fost extraordinar. Sper ca Daniel să fie din ce în ce mai încrezător", a declarat Alessio Dionisi, conform Sport.ro.