DE Daniel Toșa | Actualizat: 18.09.2024 - 08:09
Bayern Munchen a zdobit-o cu 9-2 pe Dinamo Zagreb în Liga Campionilor. Liverpool domină pe San Siro - Foto: Profimedia images

Bayern Munchen a zdobit-o cu 9-2 pe Dinamo Zagreb în Liga Campionilor. Victorie cu 9-2 împotriva lui Dinamo Zagreb. Bayern Munchen a reușit cea mai clară victorie a primei etape din noul format al Ligii Campionilor, învingând Dinamo Zagreb cu scorul de 9-2.

Bayern Munchen a înregistrat marți seară pe Allianz Arena scorul primei etape din Liga Campionilor, zdrobind Dinamo Zagreb cu 9-2.

Formația bavareză și-a surclasat adversara încă din prima repriză, care s-a încheiat cu scorul cu 3-0 pentru Bayern. În repriza secundă nemții s-au dezlănțuit.

Harry Kane a fost omul meciului pentru Bayern, reușind să înscrie de patru ori, dintre care trei goluri au venit din penalty.

Michael Olise a contribuit și el cu o dublă, în timp ce Raphael Guerreiro, Leroy Sane și Leon Goretzka au completat lista marcatorilor pentru gazde.

Deși a fost condusă la pauză cu 3-0, campioana Croației a avut un moment de revenire imediat după pauză, marcând în minute consecutive prin Bruno Petkovic (49) și Takuya Ogiwara (50), însă nu a reușit să reziste avalanșei de goluri venită din partea bavarezilor.

Liverpool domină pe San Siro

Liverpool a obținut o victorie clară pe San Siro, învingând AC Milan cu 3-1, deși gazdele au deschis rapid scorul prin Christian Pulisic, în minutul 3.

Sursa foto: Profimedia images

Fundașii cormoranilor au răspuns prompt, Ibrahima Konate (23) și Virgil van Dijk (41) marcând pentru Liverpool, care a intrat la pauză cu un avantaj de 2-1.

În a doua repriză, maghiarul Dominik Szoboszlai a închis tabela cu un gol marcat în minutul 67, asigurându-le englezilor toate cele trei puncte.

Real Madrid câștigă lejer cu Stuttgart

Campioana en titre, Real Madrid, a avut parte de un meci mai dificil decât o arată scorul de 3-1 în fața echipei VfB Stuttgart, pe Santiago Bernabeu.

Deși șvabii au controlat jocul în prima repriză, având o posesie superioară (52%-48%) și numeroase ocazii, madrilenii au deschis scorul imediat după pauză, în minutul 46, prin Kylian Mbappe, care a finalizat o pasă venită de la Rodrygo.

Stuttgart a egalat în minutul 68, prin Deniz Undav, însă Antonio Rudiger a readus Real Madrid în avantaj în minutul 83, cu un gol din centrarea precisă a lui Luka Modric.

Tânărul Endrick, la doar 18 ani, și-a făcut debutul în Liga Campionilor și a marcat în minutele de final, stabilind scorul final de 3-1.

Într-un alt meci al serii, Sporting Lisabona a învins Lille cu 2-0, într-o partidă în care francezii au jucat în inferioritate numerică pentru mai mult de o repriză.

Această situație a facilitat victoria portughezilor, care au gestionat bine meciul și au obținut un succes important în această etapă.