sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Putin, iar arogant: spune că a fost și rămâne garantul securității energetice a Europei

Data publicării: 22.07.2021 • 20:37 Data actualizării: 22.07.2021 • 20:39
Putin reamintește Europei că a fost și rămâne garantul securității energetice/Foto: newsweek
Putin reamintește Europei că a fost și rămâne garantul securității energetice/Foto: newsweek

Rusia a fost și rămâne garantul securității energetice atât în Europa, cât și în alte părți ale lumii, a declarat joi secretarului de presă al președintelui rus, Dmitri Peskov.

„Rusia a fost și rămâne întotdeauna garantul responsabil al securității energetice a continentului european și aș spune chiar că la o scară mai largă, globală. Nimeni nu poate menționa vreun precedent în acest sens", a spus purtătorul de cuvânt al Kremlinului.

Textul declarației Germaniei și Statelor Unite privind gazoductul Nord Stream 2 vorbește despre eventuala utilizare a energiei de către Rusia ca armă și ca instrument de presiune politică, a remarcat Peskov.

Președintele rus Vladimir Putin a reiterat că Rusia nu a folosit niciodată resursele energetice ca instrument de presiune politică, a precizat acesta.

Citește și

Rusia a comasat în Crimeea 21.000 de militari din trupele speciale. Putin pregătește noi anexări

Vladimir Putin: „Kievul nu are nevoie de Donbas, sunt tot mai convins de asta”

„Intenția Germaniei de a-și exercita influența pentru extinderea tranzitului de gaze din Rusia prin Ucraina timp de un deceniu este caracterizată de vorba rusească „cine nu e prezent, pierde”, a spus purtătorul de cuvânt.

„Această declarație referitoare la Nord Stream 2 a SUA și a Germaniei mai spune că Germania va folosi toate pârghiile disponibile pentru a promova continuarea acordului de tranzit de gaz între Rusia și Ucraina timp de 10 ani. Președintele rus, Vladimir Putin, a declarat că țara este dispusă să discute o extindere a acordului după 2024 în urmă cu câteva zile. Aceasta este exclusiv problema fezabilității economice și a profitabilității", a spus Peskov.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră