VIDEO&FOTO Singurul român ce a reușit să facă schimb de tricouri cu Pele. Brazilianul a murit astăzi

DE Alex Darvari | Actualizat: 29.12.2022 - 22:20
Mircea Lucescu - Foto: Eurosport
Pele - Foto: goal.com

Cel mai mare forbalist din istorie Pele a murit în această seară. El suferea de multă vreme de cancer. Fotbalistul avea 82 de ani. La finalul meciului de la Guadalajara, în 1970, Mircea Lucescu și Pele au făcut schimb de tricouri.

România a jucat la Campionatul Mondial din 1970 împotriva Brazilia și a pierdut la mare luptă cu scorul de 3-2. Un singur român a avut onoarea de a rămâne cu tricoul lui Pele.

Pe 3 decembrie 2022, Edson Arantes do Nascimento nu a mai răspuns la tratamentul pentru cancer și medicii au decis să-l mute în salonul pentru "îngrijire paliativă" al spitalului Albert Einstein din Sao Paulo.

Pele a murit în această seară.

Mircea Lucescu a fost unul dintre jucătorii care au participat alături de naționala României la Mondialul din 1970, în care "tricolorii" au disputat singurul meci oficial în compania Braziliei. S-a încheiat 3-2 pentru naționala sud-americană, condusă din teren de legendarul Pele.

La finalul meciului de la Guadalajara, Mircea Lucescu și Pele au făcut schimb de tricouri.

Un meci memorabil

Pe 10 iunie 1970, România juca cel de-al treilea meci de la Mondialul din Mexic, 1970, din păcate, ultimul de la acea ediție. După o înfrângere la limită, scor 1-0, cu Anglia și o victorie cu 2-1 în fața Cehoslovaciei, tricolorii întâlneau în ultima partidă din grupa a 3-a, Brazilia. Marea echipă a Braziliei care avea în componență la vremea respectivă fotbaliști precum Pele, Jairzinho, Tostão, Rivelino, Carlos Alberto sau Paulo Cézar.

Pelé a deschis scorul în minutul 18, apoi Jairzinho a dublat avantajul brazilienilor 3 minute mai târziu. Florea Dumitrache a redus din diferență în minutul 34. În repriza a doua, Același Pelé refăcea avantajul brazilienilor de două goluri marcând în minutul 67 din lovitură liberă. Dembrovschi a stabilit scorul final în minutul 83: Brazilia 3-2 România, scrie tikitaka.ro

10 iunie 1970, turneul final, Brazilia - România 3-2 (2-1) (19, 67 Pelé, 22 Jairzinho / 34 Dumitrache, 84 Dembrovschi)

stadion: Jalisco, Guadalajara, 50.804 spectatori, arbitru: Ferdinand Marschall (Austria)
România: Stere Adamache (27 Necula Răducanu) - Lajos Sătmăreanu, Nicolae Lupescu, Cornel Dinu, Mihai Mocanu - Radu Nunweiller, Ion Dumitru - Emerich Dembrovschi, Florea Dumitrache (72 Gheorghe Tătaru II), Mircea Lucescu, Sandu Neagu. Antrenor: Angelo Niculescu.