BASCHET MASCULIN BCM U Pitești - CSO Voluntari, 97-89

DE Andrei Mocanu | Actualizat: 03.02.2020 - 21:31

CSO Voluntari a rezistat până la finalul timpului regulamentar de joc, în confruntarea cu BCM U Pitești, în Grupa Galbenă din Liga Națională de Baschet Masculin, marcând 85 de puncte.

„Scorul după timpul regulamentar a fost egal (85-85) și, deși în final am fost învinși cu 97-89, am arătat că contăm. Suntem mândri că putem și să arătăm că se poate, mai ales prin faptul că la aceste performanțe ii susținem pe cei mici să poată ajunge. Ne bucurăm că încet încet putem crea stres echipelor din primul eșalon valoric”, a declarat Adrian Moldovan, președinte CSO Voluntari.

Gazdele au deschis meciul cu două coșuri la rând dar răspunsul lui CSO Voluntari a venit imediat printr-un parțial de 14-0, cu Martinic și Borovnjak în prim plan.

În actul secund, ilfovenii au rămas la conducere în permanență și au avut un avantaj maxim de 11 puncte. Au venit apoi două coșuri la rând de la Bishop și Fraseniuc pentru gazde iar Willie Kemp avea să fie ultimul marcator al reprizei și CSO Voluntari conducea cu 43-35, potrivit baschet.ro.

În sfertul decisiv, cele două echipe au mers umăr la umăr, iar ultimul minut a fost incendiar. Dejan Borovnjak a marcat două libere și și-a dus echipa în față, 82-80. Bishop a venit rapid cu o triplă, dar Martinic a răspuns cu același procedeu. CSO Voluntari a faultat, iar Cameron Rundles a egalat la 85, arată portalul menționat.

Goran Martinic a fost principalul artizan de la oaspeți, cu 28 de puncte și 5 pase decisive. Dejan Borovnjak a adăugat 15 puncte și 7 recuperări iar Dani Popescu a venit de pe bancă cu 12 puncte.