VIDEO CFR Cluj a luat bătaie cu 3-1 de la Rapid. Rrahmani, după dublă: „Meseria mea e golul!”

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 26.09.2023 - 07:31
CFR Cluj a luat bătaie cu 3-1 de la Rapid. Rrahmani, după dublă: „Meseria mea e golul!” - Foto: gsp.ro

CFR Cluj a luat bătaie cu 3-1 de la Rapid București, pe stadionul din Giulești, în ultimul meci din etapa a 10-a a Superligii de fotbal.

Rapid a deschis scorul după doar cinci minute, prin Albion Rrahmani, care a reluat în plasă mingea respinsă de portarul Răzvan Sava la penalty-ul executat de kosovar. Lovitura de pedeapsă a fost acordată după un fault comis de Lovro Cvek la Funsho Bamgboye.

CFR a egalat la scurt timp, prin Ciprian Deac (10), din centrarea lui Mario Camora.

Clujenii au mai marcat o dată, în minutul 35, prin bosniacul Luka Juricic, însă reuşita a fost anulată de VAR pentru ofsaid.

Rapid a dominat repriza secundă şi a reuşit să se desprindă prin golul lui Rrahmani (51), lansat bine de Alexandru Ioniţă II.

Gazdele au mai avut ocazii mari de gol prin Cristian Săpăunaru (49), a cărui lovitură de cap a fost respinsă din faţa porţii goale de Daniel Bîrligea, prin Funsho Bamgboye (54), care a şutat peste poartă din poziţie favorabilă, şi Rrahmani (57, 60), blocat în primă instanţă de Arlind Ajeti, iar apoi de portarul Sava, notează Agerpres.

În minutul 71, Claudiu Petrila (împrumutat de la CFR Cluj) a marcat cu capul, din centrarea lui Christopher Braun (ex-CFR), pe care Rrahmani a deviat-cu capul.

CFR a încercat să revină pe tabelă, dar nu a avut decât o ocazie concretă, în minutul 78, când şutul lui Luca Mihai a fost respins de portarul Horaţiu Moldovan.

Nigerianul Funsho Bamgboye nu a reuşit să îşi treacă numele pe lista marcatorilor nici la ultima fază, şutul său fiind respins de Sava.

Rapid e neînvinsă de cinci etape, în care are patru victorii şi un egal.

Iar CFR venea după o serie de patru victorii consecutive.

Albion Rrahmani, după ce a reuşit o dublă: „Meseria mea e golul!”

Albion Rrahmani, autorul a două goluri pentru Rapid luni seara, în meciul cu formaţia CFR Cluj, scor 3-1, crede că giuleştenii vor lupta la titlu în acest sezon.

„Vreau să înscriu în continuare şi să îmi ajut echipa. La penalti nu am şutat aşa cum trag eu de obicei, dar e bine că am înscris în cele din urmă.

Meseria mea e golul! Trebuie să înscriu pentru că de asta mă aflu aici. Sigur Rapid se va lupta pentru titlu”, a declarat Albion Rrahmani, potrivit News.ro.