43 de ani de la categorica victorie a României în fața Franței, la rugby, pe stadionul Giulești

DE Andrei Vasilescu | Actualizat: 23.11.2023 - 19:57
Doi jucători francezi încearcă să-l oprească pe regretatul Florică Murariu în partida câștigată de România cu 15-0 Foto: Fanatik

În 1980, pe stadionul Giulești, echipa națională de rugby reușea una dintre cele mai importante victorii din istoria rugbyului românesc. Pentru francezi, aceasta era prima înfrângere la zero după 15 ani.

La 23 noiembrie 1980, România învingea Franța, la rugby, fără drept de apel, în aplauzele celor peste 20.000 de spectatori prezenți pe stadionul Giulești.

Presa vremii a scris pe larg despre această victorie, aducând elogii pachetului de înaintare care a jucat foarte bine împotriva francezilor.

România a intrat în avantaj la pauză, printr-o lovitură de pedeapsa a lui Ion Constantin. În minutul 68, același Constantin ridică scorul la 6-0 pentru România după ce transformă din nou o lovitură de pedeapsă.

În ultimul minut al meciului, Constantin reușește o transformare de la 52 de metri și face 9-0 pentru România.
În minutele de prelungire România marchează un eseu prin numărul opt, Pompilie Borș. Eseul este transformat de Constantin, care stabilește scorul final, România-Franța: 15-0.

Pentru francezi această era prima înfrângere la zero după 15 ani.

Marcatorul eseului, Pompilie Borș, spune că un eseu contra Franței este ceva unic.

“Un eseu împotriva Franței este ceva de vis. Ceva unic. Este una din cele mai de preț amintiri ale mele. Sunt mândru că am reușit să marchez contra cocoșilor. Îmi aduc aminte că am jucat cu mare ambiție contra Franței. Am avut o echipa foarte bună pe teren. Forță grupului a contat enorm. Stadionul a fost plin. Peste 20.000 de spectatori. O atmosfera senzațională”, a declarat Pompilie Borș pentru frr.ro.

România-Franța: 15-0

23.11.1980

România: 15. Ion Simion (Grivița Roșie), 14. Sorin Fuicu (Steaua), 13. Gheorghe Vărzaru (Farul), 12. Ion Constantin (Dinamo), 11. Marian Aldea (Dinamo), 10. Dumitru Alexandru (Steaua), 9. Mircea Paraschiv (Dinamo)(căpitan)
1. Ion Bucan (Știința Petroșani), 2. Mircea Muntean (Steaua), 3. Constantin Dinu (Grivița Roșie), 4. Gheorghe Dumitru (Universitatea Timișoara), 5. Gheorghe Caragea (Dinamo), 6. Florică Murariu (Steaua), 7. Enciu Stoica (Dinamo), 8. Pompilie Borș (Dinamo)

Marcatori: Ion Constantin 3 lovituri de pedeapsă, 1 transformare (11 puncte); Pompilie Borș 1 eseu (4 puncte)

Antrenori: Valeriu Irimescu; Teodor Rădulescu
Arbitru: Alan Richards (Țară Galilor)
Stadion: Giulești
Spectatori: 20.000