Producătorii de cereale din Bulgaria au anunțat proteste luni și marți de-a lungul întregii frontiere româno-bulgare.
Producătorii de cereale din Bulgaria au anunțat proteste luni și marți de-a lungul întregii frontiere româno-bulgare.
Începerea lucrărilor la un sector din Autostrada A7 are efecte în agricultură, fermierii din Neamţ, care au culturi în apropierea drumului, fiind rugaţi să îşi strângă recoltele mai repede.
Fermierii români vor primi aproape 30 de milioane de euro în urma războiului din Ucraina. Decizia a fost luată de UE.
Dan Motreanu, europarlamentar PNL, a declarat că subvenţiile UE pentru agricultorii români trebuie să crească cât mai repede.
Comisia Europeană a propus acordarea unei a doua tranşe de compensaţii pentru fermierii români, estimată la 30 milioane de euro, a anunțat Nicolae Ciucă. Aceşti bani vor veni în plus faţă de cele 10 milioane euro aprobate de Comisie, la care Guvernul a adăugat încă 10 milioane.
Suntem solidari cu fermierii din Polonia, Ungaria, Bulgaria şi Slovacia, dar regulile trebuie să le facem în comun, să nu intrăm în concurenţa deciziilor juridice, a declarat ministrul Agriculturii, Petre Daea, la finalul întâlnirii cu omologul său ucrainean.
Ucraina va opri exportul de cereale către Polonia, în urma protestului fermierilor. Robert Telus, ministrul Agriculturii al Poloniei, a raportat că partea ucraineană s-a oferit să oprească temporar exportul de cereale în Polonia, dar nu și tranzitul.
Mii de agricultori români și-au scos utilajele în stradă, blocând mai multe drumuri și vămi, pentru a protesta față de prețurile de dumping ale produselor provenite din Ucraina și compensațiile decise de Comisia Europeană. La Târgu Mureș, protestul fermierilor chiar a degenerat.