VIDEO Un arbitru a lovit cu cotul, în faţă, un jucător, într-un meci de top de Premier League

DE Alexandru Pop | Actualizat: 10.04.2023 - 09:47
Constantine Hatsidakis şi Andrew Robertson, în timpul meciului - Foto: Profimedia Images - imagine cu caracter ilustrativ

Unul dintre arbitrii de linie de la meciul de top dintre FC Liverpool şi Arsenal Londra, care s-a disputat duminică, în Premier League, şi s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, l-a lovit cu cotul, pe jucătorul Andrew Robertson, fundaşul stânga al gazdelor.

Scena s-a petrecut la pauza meciului de pe Anfield Road, când arbitrul principal invitase cele două echipe să se îndrepte către cabine.

What's up with the linesman elbowing Robertson? 😂 pic.twitter.com/lZ5gcxhu8q

Internaţionalul scoţian Andrew Robertson s-a apropiat de unul dintre cei doi tuşieri, Constantine Hatzidakis, pentru a-i spune ceva, probabil pentru a protesta pentru o decizie, conform News.ro.

În momentul în care Robertson s-a apropiat de arbitru, acesta a ridicat braţul şi, cu cotul, a atins gâtul sau bărbia, într-un gest consternant, fără precedent.

Citeşte şi: În onoarea Ucrainei, un fotbalist este căpitanul echipei sale, într-un meci dur din premier League

Un reporter Sky Sports, prezent la marginea terenului, a spus că, după incident, Robertson a exclamat: „Mi-a dat un cot în gât! Tuşierul tocmai mi-a dat un cot în gât!”.

Citeşte şi: Un super star din Premier League, care făcea parte și din naționala Angliei, arestat pentru viol

Meciul s-a reluat normal, după pauză, şi s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, dar după partidă organismul responsabil cu arbitrajul profesionist din Anglia a indicat într-un comunicat de presă „că este la curent cu un incident în care a fost implicat arbitrul Constantine Hatzidakis şi fundaşul lui Liverpool, Andrew Robertson. Problema va fi studiată în detaliu”.