Africa de Sud, câștigătoarea Cupei Mondiale de Rugby

DE Mihai Duță | Actualizat: 02.11.2019 - 19:20

Africa de Sud a învins Anglia cu scorul de 32 - 12 în finala Rugby World Cup 2019 care a avut loc în Japonia.

La finalul unui meci extrem de disputat, jucat cu trofeul William Web Ellis pe masă, Africa de Sud a câștigat al treilea titlu mondial, după cele din 1995 și 2007, an în care a învins tot Anglia în finală. Conform statisticilor, Africa de Sud a câștigat trofeul o dată la 12 ani.

În prima repriză, punctele au fost marcate doar prin lovituri de picior de către Handre Polard ( Africa de Sud) și Owen Farrell (Anglia).

Jocul a fost dominat de sud-africani pe înaintare, unul dintre pilierii de bază ai Angliei, Kyle Sincklair, fiind accidentat în minutul 3.

Repriza a doua a fost dominată clar de Africa de Sud care a înscris și două încercări prin Makazole Mapimpi și  Cheslin Kolbe.