Electrificarea, decarbonizarea, transportului rutier greu este extrem de dificilă, mai ales pentru tranportatorii mici. În România, la ora actuală, sunt înmatriculate doar 66 de camioane electrice, în timp ce 82% dintre vehiculele de marfă au o vechime de peste 10 ani.