Motivul pentru care 1 din 4 mașini implicate într-un accident e declarată daună totală. Nu, nu sunt proaste
Raportul anual Crash Course, realizat de CCC în Statele Unite, indică un trend în creștere îngrijorător al mașinilor declarate daună totală de asigurători în urma accidentelor. S-a ajuns la 1 din 4 mașini. Iar motivul nu este că sunt mai proaste, mai firave.
Tot mai multe accidente rutiere se încheie cu vehicule declarate daună totală în SUA și, evident, nu numai. Acest lucru nu se datorează, însă, faptului că mașinile sunt mai proaste, mai firave sau că oamenii conduc mai prost.
Raportul anual Crash Course, realizat de CCC în Statele Unite, sugerează că tehnologia din ce în ce mai complexă, mai scumpă și care, în mare parte, trebuie înlocuită în cazul unui accident remodelează noțiunea de daună totală.
Adică, fierul se poate repara, dar înlocuirea sistemelor (airbag-uri, senzori radar pentru frânare automată, etc.) face reparația mult prea scumpă, pentru un vehicul de doar câțiva ani vechime.
Citește și: Zeci de mii de italieni își înmatriculează mașinile în Polonia. Motivul? Similar cu al românilor în Bulgaria
Motivul pentru care 1 din 4 mașini implicate într-un accident e declarată daună totală. Nu, nu sunt proaste
Aproape 1 din 4 mașini care are un accident a ajuns în 2025 să fie declarată daună totală, iar cifrele tind să crească. Aceasta este principala concluzie a studiului realizat de CCC, care urmărește datele privind repararea coliziunilor și daunele decontate de asigurători în SUA, relatează carscoops.com.
Potrivit raportului anual Crash Course, frecvența daunelor totale a crescut de la 22,1% în 2024 la 22,8% în 2025, o creștere de 0,7 puncte procentuale. Majoritatea daunelor totale, peste 72% din evaluările totale, implică acum vehicule cu o vechime de 7 ani și peste.
Iar cauza nu are legătură cu conducerea deficitară sau sistemele de asistență la conducerea autonomă nesupravegheate.
Citește și: Francezii, șocați că prima medie RCA a ajuns 545 €. În România, de 2 ori mai mare raportat la venit
Noile tehnologii, foarte scump de înlocuit
Mașinile moderne echipate cu sisteme de siguranță ADAS și electronica din ce în ce mai integrată înseamnă că reparațiile sunt mai complexe și mai costisitoare.
Dacă o simplă lovitură în aripă și bară, la viteză mică, ar fi necesitat în trecut doar o simplă reparație a parașocului și îndreptarea ori înlocuirea aripii, la ora actuală unele mașini au, de exemplu, senzori radar, lidar, și sonici în bara de protecție, ceea ce crește mult costul reparației în caz de accident.
Parbrizele pot avea, de asemenea, integrate tehnologii similare, împreună cu sisteme de detectare a ploii și multe altele.
Capotele față ale mașinilor dispun de capse pirotehnice care „taie” balamalele în caz de accident, iar vehiculele electrificate au sisteme de protecție care deconectează automat bateriile de înaltă tensiune în caz de accident, acțiune care, în multe cazuri, duce la înlocuirea pachetului de acumulatori, foarte scump.
De asemenea, potrivit raportului anual Crash Course, aproape 88% din evaluările programelor de reparații directe (DRP) includ scanări de diagnosticare. Iar în aproximativ 36% din cazuri a fost nevoie de calibrări, de acțiuni vitale pentru funcționalitatea sistemelor ADAS. Iar acești factori prelungesc termenele de reparații și cresc costurile de reparație.
Nu doar proprietarii de mașini se confruntă cu rezultatul acestei complexități și creșterea prețurilor reparațiilor. Dealerii, asigurătorii și atelierele de reparații se confruntă și ele cu efectele în lanț ale reparațiilor mai scumpe și mai complexe din punct de vedere tehnic.
Și, din câte se pare, nimeni nu este încântat de direcția în care se îndreaptă lucrurile.
Fiecare mașină distrusă devine o căutare de înlocuire a mașinii daună totală cu alta cu un buget limitat, adesea sub presiunea creșterii primelor de asigurare, ceea ce pune un accent suplimentar pe inventarul de mașini second-hand accesibile.