FCSB a câștigat, cu 3-0, Supercupa României. Victorie incontestabilă pentru roș-albaștri!

DE Elena Petrescu | Actualizat: 04.07.2024 - 22:22
Victorie categorică pentru roș-albaștri! FCSB a câștigat, cu 3-0, Supercupa României - Foto: Profimedia

FCSB a câștigat, cu 3-0, Supercupa României. Victorie incontestabilă pentru roș-albaștri! FCSB a învins Corvinul Hunedoara în finala Supercupei României, scor 3-0, în partida de joi seara. Astfel, a cucerit categoric cel de-al doilea trofeu sub comanda lui Elias Charalambous.

FCSB a câștigat, cu 3-0, Supercupa României. Victorie  incontestabilă pentru roș-albaștri! FCSB a învins Corvinul Hunedoara în finala Supercupei României, scor 3-0, în partida de joi seara. Astfel, a cucerit categoric cel de-al doilea trofeu sub comanda lui Elias Charalambous.

Campioana SuperLigii a învins-o pe câștigătoarea Cupei României, într-un meci disputat pe stadionul Steaua.

Prima ocazie de gol le-a aparținut hunedorenilor - care au câștigat Cupa României Betano, după finala cu Oțelul Galați. Aceștia au pus probleme la poarta lui Andrei Vlad prin Roger. Șutul acestuia a fost respins de portarul celor de la FCSB.
În minutul 21 a venit și deschiderea de scor. După un șut respins al lui Baba Alhassan, David Miculescu a reluat cu capul în plasa porții apărate de Lefter.
Trei minute mai târziu, Corvinul a irosit o șansă uriașă de a egala prin Sergiu Buș, care nu l-a putut învinge pe Andrei Vlad din șase metri.

În a doua repriză, FCSB a risipit emoțiile în minutul 52, la o fază la care au lucrat două dintre achizițiile roș-albaștrilor din această vară. Daniel Popa i-a pasat perfect lui Marius Ștefănescu, iar fotbalistul adus de la Sepsi a înscris cu un șut superb la colțul lung.

Scorul final a fost stabilit de Luis Phelipe (min 80). Brazilianul intrat în minutul 62 în locul lui Alexandru Băluță a marcat golul al treilea pentru formația antrenată de Elias Charalambous.