O nouă supriză la Campionatul Mondial: Japonia răpune Germania în Qatar. Asiaticii, conduși la pauză

DE Alin Crișan | Actualizat: 23.11.2022 - 17:15
Japonia - Germania - Foto: Profimedia

Germania a fost învinsă de Japonia la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar. Nemții conduceau la pauză cu 1-0, dar japonezii au reușit să întoarcă meciul în repriza a doua.

Japonia a produs a doua mare surpriză la Cupa Mondială din Qatar, după ce a învins Germania, scor 2-1, asta după ce echipa lui Hansi Flick intrase în avantaj la pauză.

Într-o partidă care a părut că s-a derulat după același scenariu ca în Argentina - Arabia Saudită, Japonia a produs o nouă surpriză la Cupa Mondială din Qatar, după ce a învins cu 2-1 Germania.

În minutul 8, Japonia s-a bucurat pentru câteva clipe. Junya Ito a centrat pentru Maeda, care l-a învins pe Neuer, dar atacantul japonez se afla în poziție de offside.

În minutul 29, după o eroare a portarului japonez Gonda, care îl faultează pe Raum, arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Din minutul 33, Germania s-a aflat la conducere, după golul marcat de Gundogan din penalty.

Echipa lui Hansi Flick putea intra la cabine cu un avantaj de două goluri, dar reușita lui Kai Haverz din minutul 45+4 a fost anulată din cauza unei poziții de offside.

În repriza a doua, portarul Gonda și-a spălat din păcate, după nu mai puțin de patru intervenții salvatoare în decurs de câteva secunde, după un asediu al nemților la poarta Japoniei.

În minutul 73 a venit rândul lui Neuer să aibă o intervenție decisivă, după care a venit șutul ratat al lui Sakai.

În minutul 75 a venit golul egalizator al niponilor. De data aceasta, intervenția lui Neuer s-a dus direct în piciorul lui Ritsu Doan, care a trimis balonul în poartă.

Japonia a dat lovitura de grație în minutul 83. Itakura a trimis o minge lungă pentru Asano. Atacantul lui Bochum a intrat în careu, iar în ciuda unghiului închis, l-a învins pe Manuel Neuer cu o execuție la colțul scurt.

Pe finalul partidei, cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Goretzka, cel care a trimis pe lângă poartă în minutul 90+5, dintr-o poziție ideală, de la marginea careului.

În minutul 90+8, Germania a avut o nouă șansă uriașă, dar șutul lui Niklas Sule a fost respins în corner, iar Japonia a obținut victoria în cele din urmă. Cealaltă partidă a grupei se joacă între Spania și Costa Rica, potrivit eurosport.ro.