Novak Djokovic a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice după ce l-a învins pe Alcaraz. A plâns

DE Vlad Alexandru | Actualizat: 04.08.2024 - 22:21
Novak Djokovic a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice după ce l-a învins pe Carlos Alcaraz - Foto: Profimedia Images

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul doi mondial, a câştigat prima sa medalie de aur la Jocurile Olimpice, duminică, după ce l-a învins pe spaniolul Carlos Alcaraz

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul doi mondial, a câştigat prima sa medalie de aur la Jocurile Olimpice, duminică, după ce l-a învins pe spaniolul Carlos Alcaraz cu scorul de 7-6 (7/3), 7-6 (7/2), în finala probei masculine de simplu, la Roland Garros.

Djokovic (37 ani), deţinătorul recordului de titluri de Mare Şlem (24), s-a impus la capătul unui meci dramatic, care a durat aproape trei ore (2 h 50 min).

Alcaraz, numărul trei mondial, care a câştigat turneul de la Roland Garros în iunie, l-a învins pe Djokovic luna trecută în finala de la Wimbledon.

Djokovic avea o singură medalie olimpică în palmares, obţinută în 2008, la Beijing.

Sâmbătă, italianul Lorenzo Musetti a obţinut bronzul, după ce l-a învins pe canadianul Felix Auger-Aliassime, cu 6-4, 1-6, 6-3, scrie Agerpres.

Novak Djokovic a plâns după ce a cucerit în premieră aurul olimpic

După ce a început să lăcrimeze, Novak Djokovic s-a așezat în genunchi pe zgura pariziană și a ridicat degetele către cer, în semn de mulțumire către divinitate.

Ulterior, Novak Djokovic a urcat în lojă și a sărbătorit marea victorie alături de staff-ul său și de Jelena, soția sa.

Spaniolii, chiar dacă favoritul lor tocmai fusese învins, n-au contenit cu laudele la adresa lui Novak Djokovic, pe care l-au numit ”spectaculos” sau ”legendar”, scrie Digisport.