Ucraina acuză UEFA că i-a oprit să se califice la EURO. Ce s-a întâmplat în minutul 90 cu Italia?

DE Alex Darvari | Actualizat: 21.11.2023 - 12:32
Italia Vs Ucraina - Foto: Profimedia Images

Scandal uriaș după ce Ucraina și Italia au remizat, scor 0-0, în runda decisivă a grupei C pentru calificarea la Euro 2024. Ucraina ar fi trebuit să primească un penalty în prelungiri, la duelul dintre Cristante și Mudryk. Dacă învingea, Ucraina se califica în locul Italiei.

Antrenorul Rebrov a făcut acuzații dure:

Antrenorul principal al echipei naționale a Ucrainei, Serhii Rebrov, a comentat remiza (0:0) din meciul decisiv cu Italia din etapa a 10-a a calificărilor pentru Euro 2024, potrivit sport.ua

- Comentează situația cu căzătura lui Mudryk, unde a existat un penalty curat, dar arbitrul nici măcar nu s-a uitat la reluare.

- Și eu cred că acolo a fost un penalty curat, dar există VAR. Din punctul meu de vedere, a fost un penalty de la 11 metri. Dar asta nu este treaba noastră să decidem. Cu siguranță că la vizionarea VAR-ului nu au văzut faultul. Sunt oameni acolo care se uită....

- Ce nu a reușit să îndeplinească? Ce ne-a împiedicat să câștigăm?

Am avut un plan de joc. Am jucat împotriva campioanei europene în exercițiu. Este foarte dificil să faci pressing constant împotriva acestei echipe încă din primele minute.

De aceea, în prima repriză ne-am concentrat mai mult pe apărare, iar în a doua repriză am jucat mai intens, am presat mai mult, datorită acestui lucru am luat mingea și ne-am creat ocazii. Da, acum băieții sunt foarte supărați, pentru că nu au obținut rezultatul. Dar eu cred că au arătat un joc bun, nu pot decât să le mulțumesc.

Ucraina acuză UEFA că i-a oprit să se califice la EURO.

Arbitrul nu a vrut să revadă imaginea cu penalty-ul pe monitor și nu a apelat la VAR.

„Din fericire pentru noi, arbitrul a făcut semn ca jocul să continue.  Din nou, din fericire pentru noi, VAR-ul nu a chemat „centralul” să revadă faza la monitor. Poarta noastră a rămas intactă și ne-am calificat”, a scris Gazzetta dello Sport.

X Sport a scris titlul: „UEFA Mafia?”, și-a amintit că Aleksander Ceferin, președintele UEFA, a declarat că „Italia e obligată să se califice la Euro?".