România a câștigat în fața Armeniei în primul meci jucat pe noul stadion Steaua

DE Edi Neagu | 12.10.2021 - 08:13
Alex Mitriță a marcat golul victoriei. FOTO: FRF.ro

România este acum pe locul al doilea în grupa J și are șanse să ajungă în barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial din Qatar, din 2022.

Naţionala de fotbal a României a învins echipa Armeniei cu scorul de 1-0 (1-0), luni seara, pe Stadionul Steaua din Bucureşti, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022, relatează digi24.ro. În ultimele două runde, România are programate meciuri cu Islanda, pe teren propriu, și în Liechtenstein, iar calculele sunt cât de poate de simple: două victorii îi duc pe „tricolori” la baraj.

Tricolorii au obţinut o victorie foarte preţioasă prin golul marcat de Alexandru Mitriţă (26) şi au urcat pe locul secund în grupă.

România a făcut un joc bun, chiar dacă cele două reprize au avut o desfăşurare complet opusă, prima dominată de echipa antrenată de Mirel Rădoi şi a doua în care oaspeţii au avut iniţiativa.

Tricolorii au controlat jocul şi Keşeru a trimis cu capul peste poartă (3), la centrarea lui Bancu. Un minut mai târziu, Stanciu a pătruns în careu, dar a şutat imprecis (4). Keşeru (25) a încercat un şut din întoarcere, dar a fost blocat de Grigorian. Din cornerul care a urmat (26), cel mai mic jucător de pe teren, Mitriţă, a deschis scorul cu capul, din centrarea lui Răzvan Marin.

În repriza secundă, armenii au forţat egalarea şi au avut câteva oportunităţi bune. Haroian a reluat cu capul (55), după un corner executat de Zelarayan, dar Niţă a fost la post. Mhitarian a reluat imprecis cu capul din 7 metri la centrarea lui Zelarayan (57). Mhitarian a ratat o mare ocazie în min. 65, luftând de la 10 metri.

România a încheiat cu o posesie de 58%-42%, cu 15-7 şuturi la poartă (5-2 pe poartă) şi 8-2 la cornere.

România şi-a luat astfel revanşa după eşecul surprinzător de la Erevan din martie, cu 2-3.

Aceasta a prima partidă jucată de naţionala României pe noul stadion Steaua, la 12 ani de la precedentul meci disputat în Ghencea, 1-1 cu Austria, în preliminariile CM 2010.