DE Elena Petrescu | Actualizat: 09.09.2024 - 22:02
Naționala de fotbal a Kosovo a dat ”de gazon” cu Cipru. Și-a spălat rușinea din meciul cu România - Foto: Profimedia(imagine cu rol ilustrativ)

Naționala de fotbal a Kosovo a dat ”de gazon” cu Cipru. Și-a spălat rușinea din meciul cu România. Echipa naţionala din Kosovo a învins luni, în deplasare, scor 4-0, echipa naţională a Ciprului, într-un meci din grupa României în Liga Naţiunilor.

Kosovarii și-au revenit repede după învingerea catogorică suferită în meciul cu România, atunci când au pierdut pe teren propriu, scor 0-3.

Pe AEK Arena din Larnaca, starul oaspeţilor, Vedat Muriqi, a deschis scorul încă din minutul 9, când a transformat un penalty.

Câteva clipe mai târziu, în minutul 21, Muriqi a realizat „dubla”.

Jucătorul a marcat, cu capul în poarta lui Joel Mall, pentru 2-0. Kosovarii au intrat la pauză fără emoţii.

Franco Foda a schimbat în repriza secundă, când Muriqi a fost înlocuit de Albion Rrahmani. Albion Rrahmani (24 de ani), fostul atacant de la Rapid a înscris al treilea gol al oaspeţilor, în minutul 48.

Scorul final a fost stabilit de Lumbardh Dellova, în minutul 55, şi Kosovo a adunat primele 3 puncte în grupa C2 a Diviziei C din Liga Naţiunilor, acolo unde evoluează în aceeaşi grupă cu România.