VIDEO Irina Begu a dat cu racheta de pământ și a lovit un copil, dar a învins-o pe Alexandrova

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 26.05.2022 - 18:55
Irina Begu a dat cu racheta de pământ și a lovit un copil, dar a învins-o pe Alexandrova. / Foto: prosport.ro

Irina Begu, locul 63 WTA, a fost la un pas să fie descalificată în turul al doilea al turneului de la Roland Garros, din cauza unui incident pe care l-a provocat. Arbitrul i-a dat doar avertisment și a învins-o pe Ekaterina Alexandrova.

În setul al treilea, la scorul de 2-0 pentru Alexandrova, Irina Begu a avut un moment de frustrare în care a lovit cu racheta de pământ. Din nefericire pentru Irina, racheta a ricoșat într-un spectator din tribune, într-un copil aflat pe primul rând.

Gestul nu a fost unul violent, mai degrabă unul de lehamite, iar Irina şi-a cerut imediat scuze. Cu toate acestea, arbitrul de scaun a chemat supervizorul turneului.

El a decis ca meciul să continue, după care Alexandrova a discutat şi ea cu spervizorul, părând că e nemulţumită de faptul că românca nu a fost descalificată.

Irina a primit un avertisment şi partida s-a reluat după o pauză de câteva minute, spre dezamăgirea Ekaterinei Alexandrova.

Irina Begu s-a calificat în turul al treilea la Roland Garros

Irina Begu s-a calificat în turul al treilea la Roland Garros. Ea s-a impus cu scorul de (4) 6-7, 6-3, 6-4, după 2 ore și 38 de minute de joc.

Acesta a fost cel de-al patrulea succes al româncei în fața Ekaterinei Alexandrova, din tot atâtea meciuri disputate una împotriva celeilalte.