Începe Cupa Mondială de Rugby. Unde pot fi văzute meciurile. Programul complet

DE Mihai Duță | Actualizat: 14.09.2019 - 20:15

Competiția, considerată al treilea eveniment sportiv al lumii după Campionatul Mondial de Fotbal și Jocurile Olimpice, are loc în Japonia, între 20 septembrie și 2 noiembrie.

SHARE

Cele mai bune 20 de echipe ale lumii se vor confrunta la cea de-a noua ediție a Cupei Mondiale de Rugby pentru câștigarea trofeului ce poartă numele lui William Web Ellis, elevul care, în 1823, în timpul unui meci de fotbal din curtea Colegiului Rugby, a luat mingea în brațe și a început să alerge cu ea. Acesta este considerat momentul nașterii jocului de rugby.

Competiția din Japonia va fi din nou una a recordurilor. Transmisiile meciurilor vor ajunge în peste 800 de milioane de locuințe din 217  teritorii.

În premieră mondială, în Japonia partidele vor fi transmise cu tehnologie 8K. Un total de 34 de camere vor acoperi toate unghiurile pentru semifinale și finală, la celelalte partide fiind folosite între 28 și 23 de camere.

Animația și graficele de Realitate Augmentată (AR) vor fi prezente la 34 din cele 48 de meciuri și vor conține echipele, comparații între jucători, statistici și tabele. Meciurile vor fi transmise la noi de TVR.

România a fost descalificată din cauza utilizării unor jucători neeligibili și a ratat astfel prezența în meciul de deschidere care va fi disputat pe 20 septembrie de Japonia și Rusia de această dată.

De altfel, este prima Cupă Mondială de Rugby la care Stejarii nu sunt prezenți. Până acum, Cupa Mondială de fost câștigată de trei ori de Noua Zeelandă (1987, 2011, 2015), de câte două ori de Australia (1991, 1999) și Africa de Sud (1995, 2007) și o dată de Anglia (2003).

Grupele RWC 2019

Grupa A: Irlanda, Scoția, Japonia, Rusia, Samoa

Grupa B: Noua Zeelandă, Africa de Sud, Italia,
Namibia, Canada

Grupa C: Anglia, Franța, Argentina, USA, Tonga

Grupa D: Australia, Țara Galilor, Georgia, Fiji, Uruguay

Programul Cupei Mondiale de Rugby

Vineri 20 SEPTEMBRIE

13:45   JAPONIA VS. RUSIA

grupa A Tokyo Stadium, Tokyo

 

SÂMBĂTĂ 21 SEPTEMBRIE

07:45   AUSTRALIA VS. FIJI

grupa D Sapporo Dome, Sapporo

10:15  FRANȚA VS. ARGENTINA

grupa c Tokyo Stadium, Tokyo

12:45 
NOUA ZEELANDĂ VS. AFRICA DE SUD

grupa B International Stadium Yokohama, Kanagawa Prefecture, Yokohama City

 

DUMINICĂ 22 Septembrie

08:15  ITALIA VS. NAMIBIA

grupa B Hanazono Rugby Stadium, Osaka Prefecture, Higashiosaka City

10:45  IRLANDA VS. SCOȚIA

grupa A International Stadium Yokohama, Kanagawa Prefecture, Yokohama City

13:15  ANGLIA VS. TONGA

grupa c  Sapporo Dome, Sapporo

 

LUNI 23 SEPTEMBRIE

13:15 
ȚARA GALILOR VS. GEORGIA

grupa D  City of Toyota Stadium, Aichi Prefecture, Toyota City

 

marți 24 septembrie

13:15  RUSIA VS. SAMOA

grupa A Kumagaya Rugby Stadium, Saitama Prefecture, Kumagaya City

MIERCURI 25 SEPTEMBRIE

08:15  FIJI VS. URUGUAY

grupa D  Kamaishi Recovery Memorial Stadium, Iwate Prefecture, Kamaishi City

 

JOI 26 SEPTEMBRIE

10:45  ITALIA VS. CANADA

grupa B Fukuoka Hakatanomori Stadium, Fukuoka Prefecture,
Fukuoka City

13:45  ANGLIA VS. USA

grupa c  Kobe Misaki Stadium, Kobe City

 

SÂMBĂTĂ 28 SEPTEMBRIE

07:45  ARGENTINA VS. TONGA

grupa c  Hanazono Rugby Stadium, Osaka Prefecture, Higashiosaka City

10:15  JAPONIA VS. IRLANDA

grupa A Shizuoka Stadium Ecopa, Shizuoka Prefecture

12:45 
AFRICA DE SUD VS. NAMIBIA

grupa B City of Toyota Stadium, Aichi Prefecture, Toyota City

 

DUMINICĂ 29 SEPTEMBRIE

08:15  GEORGIA VS. URUGUAY

grupa D  Kumagaya Rugby Stadium, Saitama Prefecture, Kumagaya City

10:45  AUSTRALIA VS. ȚARA GALILOR

grupa D Tokyo Stadium, Tokyo

 

LUNI 30 SEPTEMBRIE

13:15  SCOȚIA VS. SAMOA

grupa A Kobe Misaki Stadium, Kobe City

 

MIERCURI 2 OCTOMBRIE

10:45 FRANȚA VS. USA

grupa c  Fukuoka Hakatanomori
Stadium, Fukuoka Prefecture, Fukuoka City

13:15  NOUA ZEELANDĂ VS. CANADA

grupa B Oita Stadium, Oita Prefecture

 

JOI 3 OCTOMBRIE

08:15  GEORGIA VS. FIJI

grupa D  Hanazono Rugby Stadium, Osaka Prefecture, Higashiosaka City

13:15  IRLANDA VS. RUSIA

grupa A Kobe Misaki Stadium, Kobe City

 

VINERI 4 OCTOMBRIE

12:45  AFRICA DE SUD VS. ITALIA

grupa B Shizuoka Stadium Ecopa, Shizuoka Prefecture

 

SÂMBĂTĂ 5 OCTOMBRIE

08:15  AUSTRALIA VS. URUGUAY

grupa D  Oita Stadium, Oita Prefecture

11:00  ANGLIA VS. ARGENTINA

grupa c  Tokyo Stadium, Tokyo

13:30  JAPONia VS. SAMOA

grupa A City of Toyota Stadium, Aichi Prefecture, Toyota City

 

DUMINICĂ 6 OCTOMBRIE

07:45  NOUA ZEELANDĂ VS. NAMIBIA

grupa B Tokyo Stadium, Tokyo

10:45 franța VS. TONGA

grupa c  Kumamoto Stadium, Kumamoto Prefecture, Kumamoto City

 

MARȚI 8 OCTOMBRIE

13:15  africa de sud VS. CANADA

grupa B Kobe Misaki Stadium, Kobe City

 

MIERCURI 9 OCTOMBRIE

07:45  ARGENTINA VS. USA

grupa c  Kumagaya Rugby Stadium, Saitama Prefecture, Kumagaya City

10:15  SCOȚIA VS. RUSIA

grupa A Shizuoka Stadium Ecopa, Shizuoka Prefecture

12:45  ȚARA GALILOR VS. FIJI

grupa D  Oita Stadium, Oita Prefecture

 

VINERI 11 OCTOMBRIE

13:15  AUSTRALIA VS. GEORGIA

grupa D  Shizuoka Stadium Ecopa, Shizuoka Prefecture

 

SÂMBĂTĂ 12 OCTOMBRIE

07:45  NOUA ZEELANDĂ VS. ITALIA

grupa B City of Toyota Stadium, Aichi Prefecture, Toyota City

11:15  ANGLIA VS. franța

grupa c  International Stadium Yokohama, Kanagawa Prefecture, Yokohama City

13:45  IRLANDA VS. SAMOA

grupa A Fukuoka Hakatanomori Stadium, Fukuoka Prefecture, Fukuoka City

 

DUMINICĂ 13 OCTOMBRIE

06:15  NAMIBIA VS. CANADA

grupa B Kamaishi Recovery
Memorial Stadium, Iwate Prefecture, Kamaishi City

08:45  USA VS. TONGA

grupa c  Hanazono Rugby Stadium, Osaka Prefecture, Higashiosaka City

11:15 ȚARA GALILOR VS. URUGUAY

grupa D  Kumamoto Stadium,
Kumamoto Prefecture, Kumamoto City

13:45  JAPONIA VS. SCOȚIA

grupa A International Stadium Yokohama, Kanagawa Prefecture, Yokohama City

 

SÂMBĂTĂ 19 OCTOMBRIE

10:15  CÂȘTIGĂTOAREA GRUPEI C VS LOCUL DOI DIN GRUPA D

SFERTURI DE FINALĂ
Oita Stadium, Oita Prefecture

13:15  CÂȘTIGĂTOAREA GRUPEI B VS. LOCUL DOI DIN GRUPA A

SFERTURI DE FINALĂ
Tokyo Stadium, Tokyo

DUMINICĂ 20 octombrie

10:15  CÂȘTIGĂTOAREA GRUPEI D VS LOCUL DOI DIN GRUPA c

SFERTURI DE FINALĂ
Oita Stadium, Oita Prefecture

13:15  CÂȘTIGĂTOAREA GRUPEI A VS. LOCUL DOI DIN GRUPA b

SFERTURI DE FINALĂ
Tokyo Stadium, Tokyo

 

SÂMBĂTĂ 26 OCTOMBRIE

11:00  CÂȘTIGĂTOAREA SFERTULUI DE FINALĂ 1 VS. CÂȘTIGĂTOAREA SFERTULUI DE FINALĂ 2

SEMI-FINALE International Stadium Yokohama, Kanagawa Prefecture, Yokohama City

DUMINICĂ 27 OCTOMBRIE

11:00 CÂȘTIGĂTOAREA SFERTULUI DE FINALĂ 3 VS. CÂȘTIGĂTOAREA SFERTULUI DE FINALĂ 4

SEMI-FINALE 
International Stadium Yokohama, Kanagawa Prefecture, Yokohama City

VINERI 1 NOIEMBRIE

11:00  FINALA MICĂ
Tokyo Stadium, Tokyo

SÂMBĂTĂ 2 NOIEMBRIE

11:00  FINALA

International Stadium Yokohama, Kanagawa Prefecture, Yokohama City

Comentarii

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online, inclusiv arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online, inclusiv arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
© 2019 NEWS INTERNATIONAL S.A.