VIDEO CM de Fotbal: Coreea de Sud învinge Portugalia în prelungiri și trimite Uruguay-ul acasă

DE Octavia Constantinescu | Actualizat: 02.12.2022 - 19:36
Hwang Hee-chan a marcat în minutul 90+1- Foto: Profimedia Images

Reprezentativa Coreei de Sud reușește o performanță neașteptată la Cupa Mondială din Qatar. În ultima etapă din faza grupelor, coreeni au învins Portugalia, scor 2-1, revenind de la 0-1 și marcând golul victoriei în prelungiri.

În celălalt meci din grupă, Uruguay a trecut de Ghana cu 2-0, însă nu a fost suficient pentru calificare. La scorul de 0-0, Ghana a ratat un penalty. Africanii aveau nevoie doar de un egal pentru a se califica.

Uruguay și Coreea de Sud termină la egalitate de puncte și golaveraj egal, însă asiaticii merg în optimi datorită faptului că au marcat mai multe goluri.

Clasamentul grupei H: 1. Portugalia - 6 puncte, 2. Coreea de Sud - 4 puncte, 3. Uruguay - 4 puncte, 4. Ghana - 3 puncte.

Portugalia va juca în optimi împotriva locului 2 din grupa G, posibil Elveția sau Serbia, iar Coreea de Sud va juca împotriva Braziliei.