1.200.000.000€ pentru pensii, burse și educație. Care pensionari primesc un ajutor de sute de lei?

DE Florentina Enache | Actualizat: 21.02.2025 - 14:55
1.200.000.000 de euro pentru pensie și burse. Care pensionari primesc un ajutor de sute de lei? - Foto: Freepik (Imagine cu rol ilustrativ)
1.200.000.000 de euro pentru pensie și burse. Care pensionari primesc un ajutor de sute de lei? - Foto: Freepik (Imagine cu rol ilustrativ)
1.200.000.000 de euro pentru pensie și burse. Care pensionari primesc un ajutor de sute de lei? - Foto: Freepik (Imagine cu rol ilustrativ)
1.200.000.000 de euro pentru pensie și burse. Care pensionari primesc un ajutor de sute de lei? - Foto: Freepik (Imagine cu rol ilustrativ)

1.200.000.000 de euro pentru pensie și burse. Care pensionari primesc un ajutor de sute de lei? Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, a spus cine beneficiază de sprijin financiar de la stat.

SHARE

Indexarea pensiilor nu se mai dă anul acesta. Guvernul încearcă să ofere ajutoare la pensie pentru milioane de pensionari.

Un astfel de ajutor la pensie vine din UE care a alocat sume importnate pentru pensionari, persoanele cu venituri modeste și pentru elevi.

1.200.000.000 de euro pentru pensie și burse. Care pensionari primesc un ajutor de sute de lei?

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, a spus cine beneficiază de acest ajutor la pensie.

Statul vine în ajutorul persoanelor din categorii vulnerabile, oferind o sumă de bani celor care se află în situații dificile.

Este vorba despre sprijinul financiar de 250 lei pentru persoanele vulnerabile, despre pachetele alimentare în valoare de 125 lei și despre voucherele educaționale și pentru energie.

Citește și: Care pensionari NU primesc pensie pe card în martie? Autoritățile spun că nu au documente în regulă

Foto: Freepik (Imagine cu rol ilustrativ)

Cei 250 de lei vor fi dați de 2 ori pe an. Ei vor fi virați pe cardul de alimente cel mia probabil. De suma de bani, pensionarii vor putea cumpăra doar alimente sau vor putea plăti mese calde. Banii ar urma să se dea în preajma Crăciunului și a Paștelui.

Cel mai probabil vor primi banii pensionarii și românii care au venituri sub 2.200 de lei. Ei vor lua ajutoare în valoare totală de 375 de lei.

Citește și: Ministrul Muncii anunță ajutoare pentru pensionari și românii nevoiași. „Avem 1.714.100 de lei”

„O sumă de 1,2 miliarde euro, direcţionată către persoanele în dificultate şi o educaţie conectată la piaţa muncii, reprezintă mai mult decât o simplă finanţare – este un angajament concret pentru viitorul cetăţenilor noştri.”, a declarat Marcel Boloş, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene.

1.200.000.000 de euro pentru pensie și burse. Care pensionari primesc un ajutor de sute de lei?

De asemenea, elevii din medii defavorizate și care îndeplinesc anumite condiții vor primi de la stat, prin finanțare europeană, suma de 500 lei, sub formă de bursă. 

„Întâlnirea cu doamna vicepreşedinte Mînzatu marchează un moment important pentru România. O sumă de 1,2 miliarde euro, direcţionată către persoanele în dificultate şi o educaţie conectată la piaţa muncii, reprezintă mai mult decât o simplă finanţare – este un angajament concret pentru viitorul cetăţenilor noştri. Prin aceste măsuri, ne asigurăm că sprijinul ajunge exact acolo unde este cea mai mare nevoie şi că sistemul nostru educaţional face paşi importanţi spre modernizare”, a declarat Marcel Boloş, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene.

Fondurile vor fi asigurate prin realocarea economiilor provenite din execuţia financiară a proiectelor, menţionează ministerul.

Citește și: 250 lei în plus la pensie pentru 1.000.000 pensionari din aprilie. Șeful Casei de Pensii confirmă

Ajutor la pensie cu pachete de alimente

Sprijinul extins pentru persoanele vulnerabile prin Programul Incluziune şi Demnitate Socială prevede:

Acordarea în continuare a unui sprijin financiar de 250 lei pentru persoanele vulnerabile, distribuit în minimum două tranşe/an;

Suplimentarea acestui sprijin prin acordarea de pachete alimentare în valoare de 125 lei, distribuite de 2 ori/ an;

Vouchere educaţionale de 500 lei pentru aproximativ 600.000 de elevi din medii defavorizate;

Explorarea posibilităţilor de continuare a programului de vouchere pentru energie, informează News.ro.

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te