De ce Bolojan, Nicușor Dan, Grindeanu nu sunt interesați de publicarea declarațiilor de avere?
Toată dezbaterea despre declarațiile de avere s-a concentrat doar pe demiterea primarului Dominic Fritz. Dar nu se poate să nu vedem că după decizia CCR care a declarat legea integrității neconstituțională sunt șanse uriașe ca declarațiile de avere să fie îngropate pe vecie.
Nicușor Dan, Grindeanu și Bolojan și-au publicat declarațiile de avere și consideră că au făcut destul. Fals. Niciunul nu pune nicio presiune pentru ca legea integrității să conțină obligativitatea publicării declarațiilor de avere (sau de interese financiare).
De ce Bolojan, Nicușor Dan, Grindeanu nu sunt interesați de publicarea declarațiilor de avere?
Simina Tănăsescu le-a explicat lui Bolojan, Grindeanu, Nicușor ce trebuie să facă.
Aproape și-a depășit atribuțiile șefa CCR când le-a comunicat că publicarea declarațiilor de avere nu e o cauză pierdută. Că ea este pentru transparență în ceea ce privește averile demnitarilor.
Șefa CCR a explicat că publicarea declarațiilor de interese financiare a fost declarată neconstituțională pentru că făcea parte dintr-un pachet mai mare care avea o prevedere neconstituțională și anume ca averile soților/soțiilor să fie publice.
„Sesizarea de neconstituționalitate s-a referit la publicarea declarațiilor de avere ale soțului sau soției sau ale persoanelor care întrețin relații asemănătoare celor dintre soți.
Și de aceea Curtea a declarat-o neconstituțională”, a spus Tănăsescu pentru Cotidianul.
Ea a precizat că CCR nu s-a pronunțat explicit dacă publicarea declarațiilor financiare este sau nu constituțională.
Tănăsescu aproape i-a tras de mânecă pe Bolojan, Grindeanu și Bolojan spunându-le că sunt soluții pentru ca declarațiile de avere să fie din nou publice. Dar cei trei par că se uită în altă parte.
Las aici câteva lucruri descoperite doar din declarațiile de avere:
Claudiu Manda a intrat sărac în politică. După 20 ani are vile, apartament în Belgia, Mercedes, salariu de 9 ori mai mare
Petrișor Peiu are o avere de 1.600.000 euro și deține acțiuni la 32 de companii.
Citește și: Peiu (AUR) interzice străinilor să cumpere acțiuni la firme românești de stat. El are acțiuni la 32 companii
Ponta are apartamente în Dubai și în Ankara
Adrian Grigore Peiu, șeful Grupului PACE, a trăit cu 500 lei salariu și 51.000 lei luați la păcănele
Kelemen Hunor și nevasta primesc 30.000 de lei/lună de la Parlament și UDMR Detalii AICI
Ex ministrul Transporturilor Răzvan Cuc a cumpărat cu 20.000€ un teren pe care l-a vândut după 3 ani cu 215.000€
Șeful CFR Călători Preoteasa și-a luat un penthouse și apartament în Dubai de 1.000.000$. Achiziții pe care nu le poate justifica din salariu.
Marian Oprișan a împrumutat 1.000.000 de euro, de la mama pensionară, ca să își ia Mercedes.
Fostul șef al CSM, Daniel Grădinaru, a câștigat 1.000.000 lei într-un singur an. Detalii AICI
George Simion a fugit cu 800.000 euro, darul de nuntă.
Directorul economic de la ROMATSA are 100.000 lei net salariu / lună
Primarul din Mangalia acuzat de mită a pus 11 terenuri, 2 case 2 BMW pe numele soției.