Salariile profesorilor vor crește după 2026. Ce a anunțat premierul Ilie Bolojan


Premierul Ilie Bolojan a anunțat care este situaţia din educaţie si despre momentul în care salariile profesorilor vor crește.
Mii de profesorii s-au strâns, luni, prima zi de școală a anului 2025-2026, în Piața Victoriei. Aceștia au venit din mai multe județe ale țării.
Profesorii au pichetat sediul Guvenului până la prânz, apoi la ora 12, au pornit în marș spre Palatul Cotroceni, unde în jurul orelor 13.30, reprezentanții sindicatelor s-au întâlnit cu președintele Nicușor Dan.
Salariile profesorilor vor crește după 2026. Ce a anunțat premierul Ilie Bolojan
“În afară de contextul financiar dificil în care ne găsim, cred că e un act de responsabilitate să începem școala în așa fel încât să le oferim copiilor noștri condiții decente de pregătire și de educație.
În ceea ce privește nemulțumitirile care au fost reflectate și în mitingul de astăzi, din București și la alte proteste, ele vin în contextul în care, pe fondului deficitului bugetar mare pe care l-a înregistrat România și anul trecut și anul acesta, am fost nevoiți să luăm niște măsuri de corecție bugetară, iar zona de educație a fost zona în care aceste măsuri au fost aplicate printre primele.
În fapt, norma de predare săptămânală a fost majorată cu două ore, ceea ce a avut niște efecte în sistemul de învățământ.
Avem aproape 230.000 de posturi care sunt ocupate de aproximativ 160.000 de titulari, iar diferența o constituie 30.000 de posturi la plata cu ora și peste 40.000 de posturi ocupate de suplinitori.
Citește și: Școala începe cu proteste de amploare. Mii de profesori se vor afla în stradă
O bună parte dintre orele din școlile din România sunt predate de suplinitori sau suplimentar, la plata cu ora. Ce efecte a avut această creștere a normei de de predare efectivă?
S-au redus, cel mai probabil, la jumătate cele 30.000 de posturi la plata cu ora și spațiul financiar pe care unii dintre dascălii care predau la plata cu ora îl ocupau câștigând suplimentar, s-a redus.
Norma de 20 de ore este o normă la nivelul mediu european. (…) Cu această majorare, România nu iese dintr-un tablou ca normă de predare. (…)
Toate aceste măsuri au generat nemulțumiri în educație, luru pe care îl înțeleg, dar în contextul în care ne găsim, aceste măsuri vin să aibă grijă de fiecare resursă pe care țara noastră o colectează de la cei care lucrează în România”, a precizat Ilie Bolojan.
Foto: Freepik (rol ilustrativ)
Premierul a afirmat că economiile care vor fi realizate prin aceste măsuri vor fi direcționate tot către educație, pentru reabilitarea clădirilor și dotarea sălilor de clasă cu echipamente de ultimă generație.
Citește și: Cine a fost ministrul Educației care a creat 2.000 de școli? Primul român cu doctorat la Sorbona
“Sistemul de învățământ, cu acumulările lui, este un rezultat al unor ani de zile. Această măsură, care a fost necesară în contextul în care suntem, este de natură să ne plafoneze cheltuileile de salarizare în sistemul de educație, iar economiile care vor fi realizate vor fi direcționate, în anii următori, tot pentru educație, în așa fel încât să ne finanțăm proiectele care înseamnă îmbunătățirea calității clădirilor prin reabilitarea lor, prin partea de termoizolare, prin dotarea claselor cu material de ultimă generație.
Dar pentru a putea continua aceste proiecte avem nevoie de orice fel de resursă. Deci banii vor rămâne în zona de educație”, a transmis Bolojan, într-o intervenție la TVR.