VIDEO Cum merg lucrările la viaductul spectaculos cu 96 de grinzi de pe cea mai așteptată autostradă

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 28.03.2025 - 10:44
Cum merg lucrările la viaductul spectaculos cu 96 de grinzi de pe cea mai așteptată autostradă - Foto: captură video
Cum merg lucrările la viaductul spectaculos cu 96 de grinzi de pe cea mai așteptată autostradă - Foto: captură video

Lucrările la viaductul spectaculos, cu 96 de grinzi, de pe cea mai așteptată autostradă din România sunt în plină desfășurare. Constructorul turc a început să aducă primele grinzi la intrarea pe Valea Oltului cu transportoare de mare tonaj.

SHARE

Primele grinzi pentru execuția viaductului de la Boița de pe șantierul secțiunii 2 a Autostrăzii Sibiu - Pitești au fost transportate în șantier, informează Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), printr-o postare pe Facebook.

Pentru toate structurile de pe secţiunea 2, (Boiţa - Cornetu, vor fi produse 1059 de grinzi de beton cu lungimi cuprinse între 32.3 m şi 40 m. Pe şantierul acestei secţiuni vor fi executate 48 de poduri, pasaje şi viaducte.

Citește și: Autostrada Moldovei trece de Pașcani, pe hârtie, cu 18.500.000 €/km. Când va fi gata?

Cum merg lucrările la viaductul spectaculos cu 96 de grinzi de pe cea mai așteptată autostradă

”A început transportul primelor grinzi pentru execuţia viaductului de la Boiţa de pe şantierul Secţiunii 2 a autostrăzii Sibiu-Piteşti! Primele grinzi, care au fost executate în propria fabrică de prefabricate a asocierii turce Mapa - Cengiz, au fost transportate azi-noapte în şantier”, a informat CNAIR.

Citește și: Veste proastă, pentru șoferi! Se schimbă „rovinieta”. Va fi taxă și la tuneluri, și la trecători

Acestea sunt folosite la construcţia viaductului Boiţa care a ajuns la un stadiu fizic de execuţie de 32,2%.

Transporturile de grinzi se vor efectua şi în zilele următoare pe perioada nopţii, astfel încât traficul rutier să nu fie perturbat în timpul zilei.

Pentru toate structurile de pe secţiunea 2 (Boiţa - Cornetu) vor fi produse 1059 de grinzi de beton cu lungimi cuprinse între 32.3 m şi 40 m.

Citește și: VIDEO 12 sau 27 de noi km din Autostrada Transilvania, în 2025? CNAIR se luptă cu hârtiile, UMB stă

Pe şantierul Secţiunii 2 a Autostrăzii Sibiu-Piteşti vor fi executate 48 de poduri, pasaje şi viaducte.

Antreprenor este asocierea Mapa Insaat Ve Ticaret AS - Cengiz Insaat Sanayi Ve Ticaret AS.

Lungimea lotului Boița - Cornetu a Autostrăzii Sibiu - Pitești este de 31,33 km, iar durata contractului este de 68 de luni - 18 luni proiectare, 50 de luni execuţie.

Valoarea contractului este 4,250 miliarde de lei, fără TVA. Iar termenul de deschidere este 2028.

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te