Balaton, cel mai mare lac din Europa Centrală, este supranumit „Marea Ungariei” și este una dintre cele mai vizitate destinații din regiune. Inclusiv mulți români, mai ales din vestul țării, aleg Balaton decât să facă 10-12 ore până pe Litoral. Iar prețurile sunt mai mici.
Un accident foarte grav a avut loc în zona „Miorița” din Arad. În urma evenimentului rutier provocat de un șofer de 80 de ani care s-a urcat băut la volan, în care au fost implicate două autoturisme, o persoană a ajuns în stare gravă la spital, iar alta a murit.
Nimeni nu are voie să intre în apele celor șapte lacuri din Parcul Național Rila din Bulgaria. Este arie protejată. Mai mulți turiști români, însă, nu au ținut cont de lege și nici de somațiile paznicului și au intrat într-unul dintre lacuri să se răcorească.
Daniel Zontea, un polițist care a fost în misiune la UNTOLD, povestește pe Facebook cum a fost la festival și susține că nu a simțit miros de marijuana și că „deși am luat toaletele la rând, nu am dat de vreo urmă de pliculeț cu praf alb sau de persoane cu seringa în venă”.
Meteorologii prognozează pentru weekendul prelungit, de Sfânta Maria, o vreme în general instabilă, cu averse atât în regiunile montane, cât şi în zona Litoralului, dar şi în Capitală.