Noiembrie 2025 a venit, ciotul autostrăzii chinezești din România, „împotmolit”. Care e întârzierea?
Termenul contractual noiembrie 2025 pentru finalizarea ciotului autostrăzii chinezești din România, Lotul 3 Afumați – Pantelimon al A0 Nord, a venit, dar lucrările sunt la 57%.
Singura autostradă din România construită de un constructor din China, Lotul 3 Afumați – Pantelimon al A0 Nord, de 8,6 kilometri lungime, este în întârziere. Conform contractului, ar fi trebuit să fie gata în noiembrie 2025, dar lucrările sunt la 57%.
Citește și: VIDEO Cum merg lucrările pe ciotul autostrăzii A0 Mogoșoaia - Corbeanca? „Probleme” cu 2 pasaje
Noiembrie 2025 a venit, ciotul autostrăzii chinezești din România, „împotmolit”. Care e întârzierea?
China Civil Engineering Construction Corporation a câștigat contractul pentru Lotul 3 Afumați – Pantelimon al A0 Nord, în valoare de 397.996.117,63 lei, fără TVA, în noiembrie 2022 - durata de proiectare: 12 luni, durata de executie: 18 luni.
Iar cum contractul a fost semnat în martie 2023, ciotul ar fi trebuit să fie gata în 2,5 ani, adică până în noiembrie 2025.
Suntem, însă, în noiembrie 2025 și lucrările pe Lotul 3 Afumați – Pantelimon al A0 Nord sunt la puțin peste 57%.
Citește și: „Minune”! Încep lucrările pe ultimul ciot al Autostrăzii A0 Nord. Gata până la sfârșitul lui 2026?
„Chiar dacă exista evoluție a lucrărilor de la ultima vizita in santier constructorul are o mobilizare sub medie și nu a recuperat din întârzierea acumulată”, a afirmat secretarul de stat în ministerul Transporturilor Ionel Irinel Scrioșteanu, în urma unei vizite recente pe șantier.
Conform estimărilor specialiștilor Asociației Pro Infrastrucutră, chinezii ar putea termina Lotul 3 Afumați – Pantelimon al A0 Nord în primăvara-vara lui 2026.
Situația lucrărilor pe Lotul 3 Afumați – Pantelimon al A0 Nord:
Pasajul pe DN3 peste autostradă – se lucrează la devierea DN3 în vederea începerii execuției pasajului dar și pentru a se asigura legătura provizorie a lotului 4, la momentul finalizării lucrărilor, cu DN3.
Pasajul pe autostradă peste DN2 – sunt în curs de finalizare umpluturile rampelor de acces și se lucrează montarea liselor prefabricate de parapet și la armarea, cofrarea și betonarea grinzilor parapet;
Pasajele de la nodul rutier DN2 – se lucrează la placa de racordare cu terasamentul și la grinda parapet;
Pasajul pe autostradă peste DC27 – se lucrează la armarea, cofrarea și betonarea antretoazelor. Se lucrează și la restabilirea DC27 prin așternerea straturilor de asfalt;
Pasajul pe DJ300 peste autostradă – continuă lucrările de cofrare și armare a antretoazelor și la rampele de acces;
Pasajul pe autostradă peste CF800 București – Constanța– se lucrează la antretoaze, montarea predalelor de beton peste grinzi și la umpluturile în spatele culeelor;
– se execută lucrări de umpluturi cu pământ stabilizat (95%);
– se lucrează la stratul de forma din balast, realizat aproximativ 85% din volumul total;
– stratul de fundație din balast este realizat aproximativ 75% din volumul total;
– se lucrează la stratul de agregate naturale stabilizate cu lianți hidraulici, fiind executat în proporție de 40%;
– se lucrează la sistemul de evacuare a apelor din zona mediană a autostrăzii;
– se lucrează la sistemul ITS și la sistemul de iluminat public;
– relocarea rețelelor de utilități publice a fost finalizată în zona pasajului peste CF800 București – Constanța, DJ300 și nodului rutier DN2 și sunt în curs de finalizare în restul zonelor: drumului comunal DC27, pasajului DN3.