duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Ce se întâmplă când explodează cauciucul unui TIR în viteză. Ungurii dau exemplu un român

Data publicării: 16.08.2022 • 11:04 Data actualizării: 16.08.2022 • 11:23
Ce se întâmplă când explodează cauciucul unui TIR în viteză. / Foto: captură video
Ce se întâmplă când explodează cauciucul unui TIR în viteză. / Foto: captură video
TIR înmatriculat în România cu anvelope uzate. / Foto: Technológiai és Ipari Minisztérium
TIR înmatriculat în România cu anvelope uzate. / Foto: Technológiai és Ipari Minisztérium

Într-o campanie de conștientizare a riscurilor utilizării de anvelope uzate de către camioane, Ministerul Tehnologiei și Industriei din Ungaria a realizat un filmuleț în care prezintă un grav accident provocat de un TIR după ce i-a explodat o roată.

Ministerul Tehnologiei și Industriei din Ungaria a explicat, într-o postare pe Facebook, motivul pentru care un camion a provocat un grav accident pe autostrada M3 la începutul lunii august.

TIR-ul a rupt barierele de pe mijlocul autostrăzii și a ajuns în șanțul de pe celălalt sens pe M3, pe 3 august, după ce cauciucul stânga față al capului tractor a explodat. Și i-a rugat pe urmăritori să nu circule cu anvelopele deteriorate sau uzate.

Citește și: VIDEO Gafă: Marcel Ciolacu a inaugurat o „casă mortuară” la Bistrița. E sala polivalentă

În încercarea de a atrage și mai mult atenția asupra riscurilor utilizării de anvelope uzate de către camioane, Ministerul Tehnologiei și Industriei din Ungaria a dat exemplu și cazul unui camion înmatriculat în România care a fost blocat în vamă din cauza cauciucurilor uzate și obligat să le schimbe.

TIR-ul cu numere românești a fost oprit la punctul de trecere a frontierei din Ártánd și examinat, la sfârșitul lunii iulie, ceea ce a scos la iveală că una dintre roțile de pe stânga capului tractor era uzată într-o asemenea măsură încât cordul din material era vizibil pe toată banda de rulare a anvelopei. TIR-ul și-a putut continua deplasarea doar după ce a schimbat roțile și a plătit o amendă la fața locului de 300.000 forinți (cca. 750 euro).

Citește și: VIDEO Un TIR condus de un român a intrat în două autocare cu migranți în Italia: un mort, 15 răniți

Mai multe articole din secțiunea Auto

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră