DE Andrei Vasilescu | Actualizat: 02.04.2024 - 18:14
Cine e gimnasta dublă medaliată cu aur la Jocurile Olimpice luată de antrenori de la grădiniță Foto: profimediaimages.ro
Monica Roșu la schi cu fetișa ei Foto: Facebook
Monica Roșu Foto: Facebook

O frumoasă gimnastă care a cucerit două medalii de aur la aceeași ediție a Jocurilor Olimpice apoi a fost nevoită să se retragă. A urmat apoi o carieră în televiziune.

Fosta sportivă a anunțat recent că poate schia din nou, după o pauză de șase ani și o operație la genunchi.

Monica Roșu a început gimnastică la vârsta de patru ani la CSS Bacău, de unde a fost selecționată în echipa națională de junioare.

“Au venit antrenorii la grădiniţa la care mergeam, pentru selecţie de fetiţe, la sala de gimnastică din Bacău. Eu, evident, având acasă o mamă fan Nadia, născută în acelaşi an, ştiam câteva din elementele de bază. Le-am arătat cu mare drag antrenorilor care au venit la selecţie şi m-am pricopsit cu un bileţel pe care scria data şi ora la care să fiu la sala de gimnastică”, și-a amitit Monica într-un interviu la TVR.

A debutat în competițiile internaționale la începutul anului 2000, la un turneu de gimnastică organizat la Charleroi (Belgia).

În 2002, a participat la Campionatele Europene pentru juniori unde a câștigat medaliile de bronz la sărituri și sol.

A concurat la Campionatele Mondiale din 2003 de la Anaheim (SUA), unde a obținut medalia de bronz cu echipa și a ocupat locul patru la sărituri.

În 2004, după ce la CE de la Amsterdam (Olanda) a câștigat medalia de aur la sărituri, la Jocurile Olimpice de la Atena, a făcut parte din echipa României care a reușit să își apere titlul olimpic, iar în finalele pe aparate a reeditat performanță de la CE cucerind medalia de aur la sărituri.
În 2005 s-a retras din activitatea competițională din cauza unei accidentări.

După o pauză de șase ani și o operație a reușit să schieze din nou

”După 6 ani de pauză și o operație la genunchi, azi schiez din nou, si nu singură.

Alia vă mulțumește mult pentru toate gândurile transmise de ziua ei! Zi frumoasă vă dorim!”, a postat fosta campioană la gimnastică, la începutul lunii februarie.