sâmbătă 11 octombrie
EUR 5.0927 USD 4.3982
Abonează-te
Newsweek România

Maia Sandu s-a întâlnit cu vicepreședintele S.U.A, Mike Pence

Data publicării: 19.09.2019 • 12:16 Data actualizării: 19.09.2019 • 12:16
Vicepreședintele Statelor Unite, Mike Pence, s-a întâlnit miercuri cu prim-ministra Republicii Moldova, Maia Sandu și cu ministrul de Interne Andrei Năstase/Foto: Realitatea.net
Vicepreședintele Statelor Unite, Mike Pence, s-a întâlnit miercuri cu prim-ministra Republicii Moldova, Maia Sandu și cu ministrul de Interne Andrei Năstase/Foto: Realitatea.net

Premierul Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit la Casa Albă cu vicepreședintele SUA, Mike Pence, cu care a discutat despre reformele de la Chișinău, potrivit unui comunicat al Administrației SUA.

Mike Pence a reiterat sprijinul Statelor Unite pentru noul guvern al Republicii Moldova și a comunicat că Washingtonul va rămâne în continuare angajat în eforturile de reformare a statului Republicii Moldova. Aceste eforturi presupun numirea la timp a unui procuror general independent, reformarea legislației care să poată asigura independența instituțiilor guvernamentale, măsuri anticorupție eficiente și procese electorale libere și corecte, la scrutinul din 20 octombrie 2019.

Într-o postare pe Twitter, oficialul american a declarat că se simte onorat să-i întâlnească pe Maia Sandu și Andrei Năstase. Mike Pence confirmă faptul că „SUA este alături de poporul moldovean în eforturile de a construi un viitor prosper și sigur.”

Vicepreședintele Mike Pence a transmis sprijinul total al SUA pentru guvernul de la Chișinău și și-a exprimat speranța că va continua reformele în justiție, precum și că va numi la timp un procuror general independent, potrivit comunicatului citat. Oficialul american a mai cerut ”puternice măsuri anticorupție” și un proces electoral corect la alegerile locale din octombrie.

”Republica Moldova are nevoie în continuare de susținerea SUA, pentru a reuși pe calea democrației și a asigura prosperitate cetățenilor săi”, a spus și Maia Sandu, potrivit unei postări pe Facebook.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră