Administratorul unei firme ce se ocupă cu vânzarea de autovehicule în Arad a înșelat 83 de persoane cu peste 9.000.000 lei şi 347.000 € vânzându-le mașini fictive. Adică, oamenii au dat banii pe mașinii, dar nu au primit nici măcar o roată.
Administratorul unei firme ce se ocupă cu vânzarea de autovehicule în Arad a înșelat 83 de persoane cu peste 9.000.000 lei şi 347.000 € vânzându-le mașini fictive. Adică, oamenii au dat banii pe mașinii, dar nu au primit nici măcar o roată.
Un Jaguar XJ care a schimbat proprietari în șapte țări și o mașină cu kilometraj dat înapoi cu peste 320.000 de kilometri sunt doar două dintre exemplele vehiculelor second-hand cu istorii complexe identificate pe piața din România în 2025, potrivit carVertical.
Piața de mașini SH duduie. În 2024, românii și-au adus 328.834 de mașini second-hand din Occident, iar în 2025 deja au înmatriculat 60.844 unități. Atenție ce cumpărați, însă! Multe sunt „umblate” de samsari, cu kilometrajul dat înapoi sute de mii de kilometri.
Veste proastă pentru samsarii de mașini! Din decembrie, RAR le-a prăgătit o surpriză. Costă 50 lei, e obligatorie prin lege și oferă informații oficiale detaliate despre orice autovehicul înmatriculat în România.
Dezvăluire-șoc! O „vedetă” TV mărturisește că a fost samsar de mașini și dependent de păcănele. A pierdut și 8.000 de euro într-o seară, iar o parte din bani erau împrumutați de la cămătari.
Cum afli vârsta reală a mașinii second hand pe care o cumperi pentru a nu fi înșelatd e samsari? Trebuie doar să te uiți la parbriz și să verifici indicativul din fabrică. Îți arătăm mia jos.
Un samsar a țepuit mai mulți români cu 400.000 €. Le-a promis că le aduce mașini din Germania, dar a dispărut cu banii luați drept avans. Acum, băbatul a fost trimis în judecată pentru înșelăciune.
Un samsar român de mașini sau un șofer al unuia a luat amendă de 10.000 € în Germania, după ce poliția a tras pe dreapta un ansamblu auto cu numere de România și a constatat că depășea gabaritul permis, iar „marfa” nu era asigurată corespunzător.