Europa s-ar putea confrunta cu o penurie de combustibil, până în luna aprilie, deoarece Iranul limitează livrările, prin blocarea Strâmtorii Ormuz.
Europa s-ar putea confrunta cu o penurie de combustibil, până în luna aprilie, deoarece Iranul limitează livrările, prin blocarea Strâmtorii Ormuz.
Prețurile petrolului ar putea crește până la uimitorul nivel de 200 de dolari pe baril, pe fondul temerilor că escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu ar putea bloca pe termen lung una dintre cele mai importante rute de aprovizionare cu energie din lume.
Președintele american Donald Trump a amenințat sâmbătă că SUA vor lovi centralele electrice iraniene dacă Iranul nu redeschide în 48 de ore Strâmtoarea Ormuz, transmite dpa.
Economistul Adrian Negrescu a declarat că poate carburanții ar putea să ajungă la 12-13 lei/l. "Mi-e teamă că nici UE nu are bani să rezolve problema", a opinat Negrescu.
Aproape 100 de nave au trecut prin Strâmtoarea Hormuz de la începutul lunii martie, în ciuda atacurilor periodice asupra navelor din zonă de către forțele iraniene.
„Chiar dacă războiul s-ar încheia mâine, motorina va atinge pragul de 10 lei/litru și va avea un preț mare tot timpul anului”, spune expertul în energie Dumitru Chisăliță. El este de părere că strategia statului este o greșeală economică.
Trump anunță un atac masiv al SUA asupra „bijuteriei coroanei” a Iranului, insula Kharg, prin care trece 90% din petrolul iranian; Infrastructura de export nu a lovit-o. 5.000 de pușcași marini se îndreaptă spre Iran.
O unitate de pușcași marini americani formată din 2.200 de soldați, desfășurați pe trei nave de asalt amfibii, a fost trimisă în Orientul Mijlociu. Unitatea de Operațiuni Expediționare (MEU) poate sprijini debarcări pe plajă, asigurând și sprijinul logistic greu la suprafață.