Rata natalității din Europa continuă să scadă de mai mulți ani, iar cercetătorii explorează tot mai multe explicații pentru acest fenomen.
Rata natalității din Europa continuă să scadă de mai mulți ani, iar cercetătorii explorează tot mai multe explicații pentru acest fenomen.
România se confruntă cu o natalitate redusă, iar situația nu pare să se îmbunătățească. Statul vrea să îi ajute pe românii care vor copii. Sprijină programe de tratamente și fertilizare in vitro.
Populaţia Germaniei, aflată în proces de îmbătrânire, ar putea scădea până în 2070 cu aproape 10 milioane de persoane, ajungând la aproximativ 75 de milioane, pe măsură ce generaţia "baby boomer" cedează locul altor generaţii.
Ce spune Ministrul sănătății despre creșterea natalității în România? „Nu presăm femeile”. Care ar fi soluțiile propuse de autorități și ce a declarat Ministrul Sănătății?
În România sunt două milioane și jumătate de locuințe în care nu mai stă nimeni, 200.000 dintre ele fiind doar în București, arată datele Institutului Național de Statistică (INS). Potrivit ultimului recensământ, numărul locuințelor neocupate a crescut cu 70%, în 10 ani.
România rămâne încet-încet fără români. Sunt înregistrate tot mai puține nașteri, iar sporul natural al populației rămâne în continuare negativ.
Dr. Raluca Ioan, candidat PNL Vrancea la Senat susține că este absolut necesar un sprijin financiar pentru mame, copii și familie pentru o creștere a natalității în România.
Indemnizația pentru creșterea copilului, majorată. Câți bani primești la al doilea copil? De când? Un proiect de lege depus la Senat, cu scopul de a crește natalitatea, propune anumite măsuri financiare pentru a veni în sprijinul familiilor cu copii.