Soluția cea mai bună la actuala criză politică este refacerea coaliției, a declarat la RFI vicepremierul Kelemen Hunor. Președintele UDMR spune că până nu se termină congresele PNL și USR PLUS, nu va fi posibil acest lucru.
Soluția cea mai bună la actuala criză politică este refacerea coaliției, a declarat la RFI vicepremierul Kelemen Hunor. Președintele UDMR spune că până nu se termină congresele PNL și USR PLUS, nu va fi posibil acest lucru.
Vicepremierul Kelemen Hunor, preşedintele UDMR, a declarat că ordonanţa pentru prima rectificare bugetară din 2021 va fi adoptată de Guvern probabil săptămâna viitoare, precizând că deficitul bugetar de 7,3% nu va fi depăşit.
Vicepremierul Kelemen Hunor a propus soluția impozitării cu 99% a pensiilor speciale peste pragul care depășește valoare indemnizației președintelui României, soluție care ar fi constituțională, în opinia lui.
La negocierile politice fiecare formațiune și-a prezentat punctul de vedere referitor la organizarea și funcționarea coaliției, se arată într-un comunicat comun semnat de Ludovic Orban, Dan Barna, Dacian Cioloș și Kelemen Hunor, după prima rundă de negocieri pentru Guvern.
Liderul UDMR și-a schimbat opinia despre PNL. Înainte de votul pe moțiunea de cenzură, Kelemen invoca politica dezastruoasă a Guvernului. Azi, după eșecul moțiunii, udemeristul se referă la alianțe viitoare cu membrii aceluiași Guvern.
Kelemen Hunor spune că Guvernul Ludovic Orban ar trebui schimbat, dar UDMR nu ar susține acum o moțiune de cenzură, în condițiile în care mai este jumătate de an până la alegerile parlamentare.
Alianţa Maghiară din Transilvania spun că președintele CNCD „trebuie să demisioneze imediat”, după ce oficialul ar fi dat o serie de declarații referitoare la cazul Ditrău și la politica lui Viktor Orban, care a influențat situația de aici.
UDMR a votat, ieri, moțiunea de cenzură împotriva guvernului Orban făcând alianță cu PSD și Pro România.