Automatizarea din industrie încotro? Un gigant auto a înlocuit peste 1.000 de muncitori cu 50 de roboți
Automatizarea din industrie încotro? Un gigant auto a înlocuit peste 1.000 de muncitori cu 50 de roboți
Criza din industria auto se adâncește continuu. La nivel global, a înregistrat pierderi de 65.000.000.000$ în 2025, din cauza electrificării forțate, ceea ce va duce la recalibrări brutale, potrivit Financial Times. Restructurările au început deja să curgă.
Taxele vamale suplimentare impuse importurilor de mașini și piese auto în SUA de președintele Donald Trump au generat o gaură de 1.100.000.000 $ pentru gigantul american General Motors.
Donald Trump a promis să revigoreze industria manufacturieră din SUA, introducând tarife pentru a atinge acest obiectiv. Newsweek discută cu experți despre probabilitatea ca acest sector să revină la o epocă de aur.
Costurile electrificării mașinilor nasc „monștrii”. General Motors și Hyundai au semnat, se poate spune, parteneriatul anului. Vor să dezvolte împreună noi modele de mașini electrice, platforme și sisteme de propulsie și tehnologii.
Ciolacu ne asigură: ”Creşterea producţiei româneşti a fost şi rămâne o prioritate a mandatului meu”. Premierul se află astăzi la Sibiu, într-o vizită oficială.
Aproape jumătate din dealerii Buick din Statele Unite refuză să investească până la 400.000 $ pentru a vinde mașini electrice. Proprietarii au preferat să accepte oferta de cumpărare făcută de General Motors și să iasă din business.
Pe scurt, prețurile mașinilor electrice chinezești sunt aproape imposibil de combătut de producătorii auto tradiționali, care sunt obligați să respecte, în primul rând, norme de mediu stricte și costisitoare pentru procesul de fabricație și drepturile angajaților.