duminică 19 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3489
Abonează-te
Newsweek România

Sindicaliștii din Educație protestează în fața Guvernului

Data publicării: 13.01.2022 • 11:53 Data actualizării: 13.01.2022 • 13:49
Demonstrație pentru bani. FOTO: Facebook
Demonstrație pentru bani. FOTO: Facebook

Aproximativ 100 de angajaţi din învăţământ au participat la un miting în Piaţa Victoriei, solicitând Guvernului majorarea salariilor angajaţilor din educaţie potrivit Legii salarizării.

La demonstraţie participă membri ai Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI), Federaţiei Sindicatelor din Educaţie (FSE) "Spiru Haret" şi Federaţiei Naţionale Sindicale "Alma Mater", care reprezintă 300.000 de angajaţi din educaţie.

Participanţii la miting afişează pancarte inscripţionate cu mesajele: "Mereu sacrificaţi, niciodată respectaţi", "Apel pentru viitorul României - alocaţi 6% din PIB", "Nu vrem pensii speciale, vrem salarii normale", "Viitorul României este în clasele noastre", "Măştile sunt de unică folosinţă, profesorii - NU".

Citește și: Consiliul NATO-Rusia s-a încheiat. Alianța a refuzat propunerile Rusiei

Angajaţii din educaţie sunt nemulţumiţi că Guvernul nu a majorat salariile acestora conform legii 153/2017.

Potrivit celor trei organizaţii sindicale, personalul didactic trebuia să beneficieze de salariile prevăzute de legea-cadru nr. 153/2017 începând cu luna septembrie 2020.

"Majorarea salarială de doar 4% de la data de 1 ianuarie 2022, care înseamnă o creştere a veniturilor cu aproximativ 65 de lei net pentru personalul didactic de predare, a provocat o stare de nemulţumire generală în rândul salariaţilor din învăţământ", se menţionează într-un comunicat al celor trei organizaţii sindicale.

Citește și: Geoană: Scutul de la Deveselu nu face parte dintr-un eventual acord cu Moscova

De asemenea, sindicatele subliniază că peste 30.000 de salariaţi din categoria personalului nedidactic din învăţământ beneficiază de salariul minim brut pe ţară garantat în plată, deşi, de la data declarării pandemiei COVID-19, aceşti salariaţi au desfăşurat şi alte tipuri de activităţi ce nu au legătură cu cele specifice postului deţinut.

Totodată, personalul din învăţământ este singura categorie de bugetari care nu beneficiază de sporuri pentru condiţii de muncă, amintesc cele trei sindicate.

Mai multe articole din secțiunea Educație

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră