VIDEO Știm când se dă în trafic ciotul Pietroasele – Buzău din Autostrada Moldovei

Lucrările la ciotul Pietroasele – Buzău din Autostrada Moldovei, care costă 1,24 miliarde de lei, au ajuns la 81% și lotul ar putea fi dat în trafic conform termenilor contractuali.
Imagini filmate din dronă pe 19 septembrie 2025 arată că lucrările la lotul 3 al autostrăzii Ploiești - Buzău, cu o lungime de 13,9 km, se aproprie de finalizare.
Iar pe 22 septembrie Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri (DRDP) Buzău a informat că traficul rutier a fost deschis pe pasajul aflat la km 55+168, pe Autostrada A7, parte din Lotul 3 Pietroasele-Municipiul Buzău.
Știm când se dă în trafic ciotul Pietroasele – Buzău din Autostrada Moldovei
Citește și: Bulgaria a ajuns cu autostrada la Belgrad. România nu poate duce o autostradă în Serbia de 10 ani
„Imagini de pe șantierul lotului 3 (Pietroasele - Municipiul Buzău) al secțiunii de autostradă Ploiești-Buzău (A7)!
Pe cei 13,9 km ai acestui lot de autostradă stadiul fizic al lucrărilor a a ajuns la 81%.
Asocierea. de constructori turci (Nurol -Makyol) este mobilizată în șantier cu 319 muncitori și 229 de utilaje și lucrează în special la:
- terasamente,
- amenajarea nodului rutier DN2 (Spătaru),
- la amenajarea nodului rutier DN2 B,
- la finalizarea podului peste CF (km 60+985).
Circulația pe lotul 3 al sectorului de autostradă Ploiești-Buzău (A7) trebuie să fie deschisă până la finalul acestui an (2025)”, a transmis șeful CNAIR, Cristian Pistol, pe Facebook.
Citește și: Veste, pentru șoferi! Ciotul autostrăzii A0 dintre Mogoșoaia și Corbeanca, gata cu 6 luni mai repede
Contractul petnru lotul 3 Pietroasele – Buzău al Autostrăzii Ploiești - Buzău, parte a A7, a fost semnat în noiembrie 2023 cu Asocierea Nurol İnşaat Ve Ticaret A.Ş. (lider) – Makyol Insaat Sanayi Turizm Ve Ticaret A.Ş., la o valoare de 1,24 miliarde lei (fără TVA), cu finanțare asigurată prin PNRR.