VIDEO O polițistă care a intervenit la un scandal, lovită în față cu piciorul de un puști de 16 ani
Două echipaje de poliție, formate doi agenți și două agente, au intervenit la un scandal pe bulevardul Oituz din Onești, județul Bacău. După încătușarea uneia dintre persoanele recalcitrante, o polițistă a fost lovită în față cu piciorul de un tânăr de 16 ani.
Incidentul s-a produs vineri seară, în prezența mai multor martori, în timpul unei intervenții a polițiștilor care fuseseră chemați să aplaneze un scandal între mai multe persoane, izbucnit în plină stradă, pe bulevardul Oituz.
Pe filmare se observă cum polițista este lovită cu piciorul în față, în dreptul unei mașini parcate, după care agresorul, un tânăr în vârstă de 16 ani, o ia la fugă spre parcul municipal și se pierde în întuneric.
Potrivit martorilor, la fața locului ar fi ajuns mai întâi un echipaj compus dintr-un polițist și o polițistă, după care în sprijinul acestora ar mai fi venit doi colegi, tot un polițist și o polițistă.
Când cei doi polițiști bărbați l-au încătușat pe unul dintre recalcitranți, o altă persoană, un tânăr până în 18 ani, ar fi lovit-o cu piciorul în față pe una dintre polițiste, după care a fugit.
Din acel moment, în Onești a fost declanșată o întreagă operațiune de căutare, polițiști, mascați și jandarmi fiind pe urmele agresorului, care a fost în cele din urmă capturat, relatează ziaruldebacau.ro.
După audieri, adolescentul a fost plasat în arest la domiciliu.