VIDEO WRC Kalle Rovanperä, zeu pe Acropole la doar 21 de ani

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 13.09.2021 - 12:43
Kalle Rovanperä, zeu pe Acropole la doar 21 de ani. / Foto: Kalle Rovanperä, Facebook

Kalle Rovanperä a câștigat fără drept de apel EKO Acropolis Rally 2021, pilotul finlandez terminând cu un avans sănătos, de 42,1 secunde, în fața lui Ott Tänak. Liderul campionatului Sébastien Ogier s-a clasat pe trei, la peste un minut.

La doar 21 de ani, Kalle Rovanperä, fiul campionului mondial de raliuri Harri Rovanperä, scrie istorie în WRC. După ce acum două luni a devenit cel mai tânăr câștigător din WRC al Raliului Estoniei, acum s-a impus în Raliul Acropole cu un ecart impresionant.

Tânărul pilot finlandez l-a devansat cu 42,1 sec pe estonianul Ott Tanak (Hyundai), clasat pe locul secund, şi cu 1 min 11 sec 3/10 pe pe francezul Sebastien Ogier (Toyota), campionul mondial en titre, care încheiat cursa elenă pe poziţia a treia.

Revenit după opt ani în calendarul WRC, Raliul Acropole 2021 a fost unul deosebit de dificil. Ca și cum traseul dur de macadam, plin de pietre și bolovani, n-ar fi fost suficient, ploaia a dat tuturor calculele peste cap. Secțiunile de macadam au fost alternate cu unele pline de noroi, făcând alegerea pneurilor extrem de dificilă. Kalle Rovanperä și copilotul său, Jonne Halttunen, au preluat conducerea după a treia probă specială de vineri și niciun pilot n-a mai reușit să-l ajungă până la final.

„Ca să fiu sincer, nu m-am simțit confortabil să vin aici. Acest lucru arată acum că totul merge bine pentru noi și că putem trage tare peste tot. Am avut o mașină perfectă weekend-ul acesta. A fost un raliu dificil”, a declarat Kalle Rovanperä la finalul Raliului Acropole.

În ierarhia generală a World Rally Championship 2021 continuă să conducă Ogier, aflat în cursa pentru câştigarea celui de-al optulea său titlu de campion mondial, cu un avans de 44 puncte faţă de britanicul Elyfin Evans (Toyota) cu trei etape înainte de marele final.

Următoarea etapă a Mondialului de raliuri va avea loc la începutul lunii viitoare, în Finlanda.