VIDEO Dakar 2021, Ziua 1: Debut în forță pentru riderul român Mani Gyenes, dublă Mini la „Auto”

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 04.01.2021 - 12:58

Riderul român Emanuel Gyenes a terminat prima zi a Raliului Dakar 2021 pe prima poziție în clasa Malle Moto – Original by Motul și pe 34 la clasa „Moto”. La „Auto”, veteranii Carlos Sainz și Stéphane Peterhansel, pe Mini JCW Buggy, au marcat prima dublă Mini din acest an.

Australianul Toby Price (KTM) a câştigat prima etapă a Raliului Dakar 2021 la secţiunea „Moto”, desfăşurată duminică între Jeddah şi Bisha, în timp ce românul Emanuel Gyenes a sosit al 34-lea. Mani a parcurs cei 277 dekilometri de probă specială și cei 346 de kilometri ai etapei de legatură în 4h 00m 20s.

Price, clasat al doilea anul trecut, a fost cronometrat pe cei 227 de km de probă specială cu timpul de 03 h 18m 26s, fiind urmat de argentinianul Kevin Benavides (Honda), la 31 sec, şi de austriacul Matthias Walkner, la 32 sec.

”Pe 4 ianuarie urmează etapa 2, Bisha -  Wadi Ad-Dawasir, 457 km de proba specială și 228 km de legătură. Se așteaptă vânt și o temperatură de 10 grade C pe legătura de 135 km, care îi duce pe rideri din bivuac la startul probei speciale. Vor fi întâlnite primele dune, sunt foarte mulți km pe platouri nisipoase și rapide, zone în care traseul este slab vizibil, treceri prin râuri secate și, către final, printr-un canion foarte spectaculos”, a declarat Mani.

Ceilalți doi români din Dakar 2021, Claudiu Barbu și Marius Lupu s-au clasat pe locul 40 la categoria „SSV” în prima etapă a Raliului Dakar 2021. Barbu şi Lupu (Transcarpatic Rally Team), care participă la Raliul Dakar cu un ''Special Service Vehicle'' marca Polaris, au sosit la 4 h 33m 12s de învingători, echipajul americano-brazilian Augustin Jones/Gustavo Gugelmin (Monster Energy Can-Am), înregistrat în 3h 42m 55s.

Spaniolul Carlos Sainz (X-Raid Mini JCW), deţinătorul titlului la categoria auto, s-a impus în prima etapă a Raliului Dakar 2021, desfăşurată duminică, între Jeddah şi Bisha, în Arabia Saudită.

Echipajul spaniol Carlos Sainz/Lucas Cruz a fost cronometrat pe cei 277 de probă specială cu timpul de 03 h 05 min 56 sec. Pe locul secund s-au clasat francezii Stephane Peterhansel/Edouard Boulanger (X-Raid Mini JCW), la 25 de secunde, podiumul fiind completat de cehii Martin Prokop/Viktor Chytka (Benzina Orlen Team), la 03 min 18 sec.

Sud-africanul Giniel De Villiers a terminat pe şapte, spaniolul Nani Roma a fost al optulea, iar qatarianul Nasser Al-Attiyah s-a clasat pe 10.

La general, diferenţa dintre primele două echipaje este de doar opt secunde.