TENIS Alexander Zverev a câştigat turneul ATP Masters 1.000 de la Madrid organizat de Ion Ţiriac

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 10.05.2021 - 08:53
Alexander Zverev a câştigat turneul ATP Masters 1.000 de la Madrid organizat de Ion Ţiriac. / Foto: eurosport.com

Alexander Zverev, numărul şase mondial, a câştigat turneul ATP Masters 1.000 de la Madrid, organizat de Ion Ţiriac, în finala căruia l-a învins în trei seturi, 6-7 (8/10), 6-4, 6-3, pe italianul Matteo Berrettini (nr. 10 ATP).

Zverev (24 ani, 1,98 m) s-a impus la capătul unui joc care a durat două ore şi 40 de minute, reeditând astfel performanţa de acum trei ani, când a cucerit primul său trofeu la competiţia din capitala Spaniei.

Jucătorul german are acum în palmares 15 titluri ATP, patru dintre ele de categoria Masters 1.000.

În drumul său către victorie la Madrid, Zverev l-a eliminat în sferturile de finală pe spaniolul Rafael Nadal, care s-a impus de cinci ori până acum în această competiţie, iar apoi a trecut în semifinale de austriacul Dominic Thiem.

Zverev şi Nadal s-ar putea reîntâlni din nou în sferturile de finală, săptămâna aceasta, la turneul Masters 1.000 de la Roma, ultima etapă majoră înaintea turneului de Mare Şlem de la Roland Garros (30 mai - 13 iunie), care va încheia sezonul de zgură.

Alexander Zverev a fost recompensat cu un cec în valoare de 315.160 de euro şi 1.000 de puncte ATP pentru succesul de la Madrid, în timp ce Matteo Berrettini a primit 188.280 de euro şi 600 de puncte ATP.