Meci senzațional la inaugurarea stadionului de rugby Arcul de Triumf. România - Argentina: 17-24

DE Andrei Vasilescu | Actualizat: 04.07.2021 - 23:24

Stejarii au făcut un meci foarte bun în fața mult mai titratelor Pume care învinseseră acum câteva luni Noua Zeelandă. Partida a însemnat și inaugurarea cu public a noului Stadion Național de Rugby Arcul de Triumf. Meciul a fost decis în ultimele 5 minute.

A fost cea de-a 9-a confruntare dintre cele două echipe, iar succesul a adus sud-americanilor, care ocupă poziţia a 9-a în ierarhia mondială şi Cupa Latină, trofeu care a fost pus pentru prima dată în joc în întâlnirile directe dintre cele două ţări.

România, care se află pe locul 18 în ierarhia mondială, a deschis scorul în minutul 5 printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Ionel Melinte.

În minutul 15, Rodrigo Bruni a reuşit primul eseu pentru oaspeţi, netransformat, însă după doar şapte minute, românii au revenit în avantaj prin acelaşi Melinte care a mai adus 3 puncte prin aceeaşi procedură.

''Pumele'' au continuat atacul, iar Santiago Cordero a mai înscris un eseu în minutul 25, dar Nicolas Sanchez nu l-a transformat nici pe acesta.

Melinte a recuperat din diferenţă în minutul 32, după ce a mai fructificat o lovitură de pedeapsă, însă prima repreiză s-a încheiat în nota de dominare a argentinienilor. Aceştia au primit în minutul 37 un eseu de penalizare, iar Cristi Chirică a văzut şi cartonaşul galben ca urmare a unei infracţiuni în joc.

La cabine s-a intrat cu scorul de 17-9 pentru Argentina, dar partea a doua a jocului a început cu românii în ofensivă. Aceasta s-a concretizat pe tabela de marcaj prin eseul lui Eugen Căpăţînă din minutul 48, însă Melinte nu a reuşit şi transformarea. Următoarele 10 minute au aparţinut oaspeţilor care au ''asediat'' buturile României, însă greşelile de mânuire a balonului comise alternativ de cele două echipe şi o apărare solidă a ''Stejarilor'' au ţinut tabela neschimbată.

Ultimele aproximativ 20 de minute au fost extrem de intense, ambele formaţii încercând să profite de greşelile adversarului. În minutul 69, Marius Antonescu a văzut şi el un cartonaş galben, iar ''pumele'' au profitat de superioritate marcând un nou eseu prin Domingo Miotti, transformat de Martin Gonzalez.

Deşi tricolorii au presat pe final de meci nu au mai reuşit să egaleze, scorul final fiind 24-17 pentru sud-americani, însă impresia lăsată de ''Stejari'' după o confruntare cu o naţională care evoluează în puternicul turneu al emisferei de sud, The Championship, şi care anul trecut învingea All Blacks, a fost una foarte favorabilă.

''Pumele'' au deschis în compania ''stejarilor'' turneul pe care-l efectuează în luna iulie în care vor mai juca meciuri cu Ţara Galilor, campioana en titre din Six Nations.

România mai avea programat un meci test, cu Scoţia, pe 10 iulie, la Bucureşti, dar acesta a fost anulat din cauza mai multor teste pozitive în lotul echipei britanice.