Max Verstappen, pentru a doua oară consecutiv campion mondial de Formula 1 la 25 de ani

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 09.10.2022 - 11:42
Max Verstappen, pentru a doua oară consecutiv campion mondial de Formula 1. / Foto: Profimedia

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Japoniei 2022, după ce Charles Leclerc a fost penalizat cu trei poziții la finalul cursei confuzante pe ploaie, și, la 25 de ani, a devenit campion mondial pentru al doilea an consecutiv.

Max a câștigat detașat la Suzuka și, cu patru curse rămase înainte de finalul sezonului, olandezul de la Red Bull a ajuns la 366 de puncte, cu 113 peste Sergio Perez, 114 peste Leclerc. Prin urmare, matematic, Max a devenit pentru a doua oară consecutiv campion în Formula 1. Nimeni nu-l mai poate ajunge.

Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei a fost întrerupt mai bine de două ore din cauza ploii. După reluare, Max Verstappen a impus un ritm infernal și s-a distanțat la mai bine de 16 secunde de Leclerc, care a teminat pe 2, dar a fost penalizat cu 5 secunde, în urma scurtcirxuitării circuitului după o ieșire în decor, și a retrogradat cu 3 poziții.

Reluarea cursei fusese iniţial prevăzută la 08:50 (ora României), la ralanti, în spatele maşinii de siguranţă, iar toţi piloţii trebuiau să fie echipaţi cu pneuri de ploaie, pneurile intermediare fiind interzise din cauza cantităţii de apă pe pistă.

Plecat din pole position în această a 18-a din cele 22 de curse ale sezonului, olandezul Verstappen (Red Bull) păstrase primul loc la primul start, rezistând încercării monegascului Charles Leclerc (Ferrari) de a-l depăşi.

Startul fusese dat la 08:00 (ora României) pe o ploaie puternică pe circuitul de la Suzuka, în condiţii foarte dificile pentru piloţi.

Thailandezul Alex Albon (Williams) a fost nevoit să abandoneze, din cauza unor probleme mecanice. Iar Spaniolul Carlos Sainz (Ferrari) a abandonat după un accident.