DE Daniel Toșa | Actualizat: 21.10.2024 - 08:30
FCSB câștigă derby-ul cu Dinamo 2-0 în fața a peste 45.000 de suporteri: „Ne așteaptă Rangers” - Foto: Facebook/FCSB

FCSB s-a impus cu 2-0 în fața rivalilor de la Dinamo, în etapa a 13-a a Superligii, în fața a 45.469 de spectatori. Golurile victoriei au fost marcate de Daniel Bîrligea și Alexandru Musi.

FCSB a învins Dinamo București, duminică seara, cu scorul de 2-0, într-un derby de tradiție disputat pe Arena Națională.

Victoria a venit grație golurilor înscrise de Daniel Bîrligea în minutul 26 și Alexandru Musi în prelungiri (90+3).

Derby-ul s-a desfășurat în fața unui public numeros, iar meciul a marcat debutul fundașului spaniol Antonio Luna la Dinamo, acesta intrând în minutul 84.

Dinamo a început mai bine partida, cu ocazii periculoase prin Selmani și Politic, însă FCSB a deschis scorul prin Bîrligea, care a reluat spectaculos din apropierea careului mic, după o fază creată de Olaru și Golubovic.

Repriza s-a încheiat cu o intervenție importantă a lui Golubovic la șutul lui Miculescu.

A doua repriză a fost mai echilibrată, fără mari ocazii de ambele părți. În minutele de prelungiri, Alexandru Musi a închis tabela cu un șut din întoarcere, după o centrare perfectă a lui Crețu.

Dinamo a tras singurul șut pe poartă abia în minutul 90+6, prin Abdallah.

Charalambous: „Nu avem timp să sărbătorim”

Antrenorul FCSB, Elias Charalambous, a declarat după meci că echipa nu are timp să se bucure de victoria în derby, deoarece urmează meciul important cu Glasgow Rangers din Europa League.

„Nu avem timp să sărbătorim victoria din derby pentru că știm că peste câteva zile ne așteaptă meciul cu Rangers. Trebuie să ne recuperăm cât mai bine pentru a fi pregătiți de întâlnirea de joi,” a spus tehnicianul.

Charalambous a lăudat efortul echipei și suportul fanilor, menționând că tacticile au fost urmate cu precizie: „Această mare victorie o împărțim cu suporterii noștri care au fost încă o dată alături de jucători.”

Bîrligea: „Este o senzație foarte frumoasă”

Atacantul Daniel Bîrligea, marcatorul primului gol, a declarat că este o mare bucurie să câștige un derby important pentru suporteri și club.

„Este o senzație foarte frumoasă, pentru că am câștigat într-un derby, ceea ce este foarte important pentru suporteri și pentru club,” a spus Bîrligea, subliniind atmosfera frumoasă creată de ambele grupări de fani.

FCSB a acumulat șase etape fără înfrângere, cu patru victorii și două egaluri în această perioadă. De partea cealaltă, Dinamo trece printr-o perioadă dificilă, având trei egaluri și un eșec în ultimele patru etape.