DE Daniel Toșa | Actualizat: 27.09.2024 - 08:10
FCSB, pe locul 2 în Europa League după victoria 4-1 cu RFS. Cum arată clasamentul competiției - Foto: Facebook/FCSB

FCSB, pe locul 2 în Europa League după victoria 4-1 cu RFS. FCSB a debutat în forță în Europa League, obținând o victorie clară cu 4-1 împotriva echipei RFS din Letonia.

FCSB, pe locul 2 în Europa League după victoria 4-1 cu RFS. FCSB a început excelent prima etapă a Europa League, impunându-se categoric pe Arena Națională, cu scorul de 4-1 în fața echipei letone RFS.

Daniel Bîrligea a deschis scorul rapid, în minutul 8, însă letonezii au egalat după un corner, prin reușita lui Lipuscek (23’).

Echipa bucureșteană a răspuns imediat prin Marius Ștefănescu, care a readus FCSB în avantaj în minutul 32, după o pasă decisivă a lui Vlad Chiricheș.

În repriza a doua, Darius Olaru a fost vedeta partidei, reușind o dublă în minutele 58 și 69, stabilind scorul final 4-1 pentru FCSB.

Sursa foto: Facebook/FCSB

Vezi AICI rezumatul meciului FCSB - RFS

După această primă etapă, FCSB se poziționează pe locul 2 din cele 36 de echipe participante în faza principală a Europa League. Singura formație care a obținut o victorie mai clară este Ajax, care a învins cu 4-0 pe Beșiktaș și ocupă primul loc.

“Victoria la scor obținută de FCSB este extrem de importantă în contextul noului sistem de departajare din Europa League, care se face în funcție de golaveraj,” explică antrenorul formației lui Becali.

Conform formatului actual al competiției, echipele clasate pe locurile 1-8 la finalul fazei principale se califică direct în optimile de finală, în timp ce echipele de pe locurile 9-24 vor juca în șaisprezecimi. Formațiile clasate între locurile 25-36 sunt eliminate din competiție.

Bonus financiar important pentru FCSB

Pe lângă succesul sportiv, FCSB a obținut și o recompensă financiară considerabilă. După victoria împotriva lui RFS, echipa a primit un bonus de 450.000 de euro din partea UEFA, potrivit Digisport.ro.

Acest premiu vine în completarea celor 4.310.000 de euro deja asigurați de club pentru calificarea în faza principală a Europa League.